Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 969
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bystrzyca Górna: Wspomnienia z nieludzkiej ziemi

Czwartek, 24 czerwca 2010, 8:18
Aktualizacja: 8:29
Autor: KO
Bystrzyca Górna: Wspomnienia z nieludzkiej ziemi
Fot. Karolina Osińska
Konkurs pod takim hasłem wygrała Patrycja Ziółkowska. Konkurs niezwykły, polegał on bowiem na tym, że młodzi ludzie przeprowadzali wywiady z Sybirakami, a następnie spisali te wstrząsające wspomnienia.

Patrycja, uczennica Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, przeprowadziła wywiad z Zofią Michalik. Wstęp do opowieści Sybiraczki napisała w ten sposób:

Moja siostrzyczka ma sześć lat. Jest radosna, ufna, lubi się bawić, stroić, chętnie słucha, gdy czytam jej bajki i opowieści, czasem złości się i kaprysi przy jedzeniu.
To ona stawała mi przed oczami podczas rozmowy z Panią Zofią... Myślałam – jeśli byłaby to moja mała siostrzyczka – tam..., wtedy... taka głodna, taka chora, obdarta, poraniona... Boże!
Pani Zofia czekała na mnie w swoim domu. Ładna, jasna kuchnia, szeroko otwarte drzwi przytulnego pokoju zdradzały, że mieszkańcy są otwarci i gościnni.
Szybko pozbyłam się tremy. Przedstawiłam się i poprosiłam Panią Zofię, by opowiedziała mi o tamtych sześciu latach, które sprawiły, że stała się Sybiraczką.
Co to określenie z sobą niesie, wiedziałam tylko z nielicznych informacji uzyskanych na lekcjach oraz z książek podsuniętych mi w porę przez Panią bibliotekarkę.
Pani Zofia uśmiechnęła się do mnie. Była – tak jak ja – troszkę zdenerwowana. Miała opowiedzieć to, o czym przez długie lata nie chciała pamiętać.
Zaczęłam pytać... I popłynęła opowieść, a ja słuchałam. Oczyma wyobraźni widziałam miejsca, ludzi, wśród nich dziecko... o twarzyczce mojej małej siostrzyczki.

Wczoraj uroczyście podsumowano konkurs, który został ogłoszony przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy. Wyróżnienia przyznano Maksymilianowi Makuchowi, Józefowi Drobnemu, Aleksandrze Skrobek, Paulinie Domagale, Krzysztofowi Podwórnemu oraz Aleksandrze Karwali z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, a także Michałowi Kurowskiemu, Magdalenie Wulw, Ewelinie Kuciębie i Karolinie Kowalskiej z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej. Wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe, a Patrycja Ziółkowska w nagrodę pojedzie na trzydniową wycieczkę edukacyjną.

W świetlicy w Bystrzycy Górnej podczas wręczania wyróżnień dla autorów wspomnień byli obecni Sybiracy, którzy udzielali wywiadów uczestnikom konkursu: Zofia Michalik, Stanisław Sznajder, Anna Gerus, Zofia Sałaga, Franciszka Domagała, Tomasz Podwórny, Stanisław Kraiński, Alfons Daszkiewicz i Jan Wulw.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group