Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 888
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lutomia Dolna: Wspomnienie ś.p. Stanisława Mroczka, sołtysa wsi Lutomia Dolna

Środa, 20 marca 2013, 7:48
Autor: red.
Lutomia Dolna: Wspomnienie ś.p. Stanisława Mroczka, sołtysa wsi Lutomia Dolna
Fot. użyczone
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ś.p. Stanisława Mroczka, długoletniego sołtysa wsi Lutomia Dolna. Żegnamy wspaniałego człowieka, zaangażowanego w życie społeczności lokalnej i gminnej. Tak nagłe odejście przejęło nas żalem i poczuciem wielkiej straty. Jego dzieło pozostanie z nami na zawsze. Składamy wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny i Bliskich – wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, przewodnicząca rady gminy Świdnica Regina Adamska wraz z radnymi, sołtysi wsi gminy Świdnica.

Msza św. i uroczystości pogrzebowe w int. Ś.p. Stanisława Mroczka odbędą się 20 marca (środa) 2013 r. o godz. 14.00 w kościele parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego w Lutomi Dolnej.

***
Wspomnienie

W swoim życiu kierował się maksymą, że bycie Sołtysem to nie obowiązek, to pasja. W 2011 rozpoczął 4 kadencję, a w tym roku przypadał 15 rok Jego pracy jako sołtysa wsi Lutomia Dolna.

Stanisław Mroczek był sołtysem prężnie rozwijającego się sołectwa na terenie gminy Świdnica, od lat był również zaangażowany w rozwój wsi i życie jego mieszkańców. W ostatnich latach znacznie troszczył się o powstanie na ternie sołectwa wielu „strategicznych” inwestycji m.in. termomodernizacja budynku świetlicy wiejskiej, budowy kompleksu boisk „Orlik 2012”, remont szatni na boisku sportowym, a także o modernizację oświetlenia.

Bardzo duży nacisk zwracał na rozwój działalności kulturalnej, poprzez integracje społeczności wiejskiej - współorganizując wiele imprez okolicznościowych tj. dożynki – Święto Plonów, cykliczne spotkania seniorów pod nazwą „Wieczór Seniora”, które od 13 lat cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i mocno integrują społeczność będącą w jesieni życia. W 2011 roku Stanisław Mroczek współorganizował Gminne Zawody Pożarnicze na płycie boiska sportowego.

W okresie ostatnich 15 lat Stanisław Mroczek wykazał się bardzo dobrą współpracą z sołtysami sąsiednich sołectw w zakresie organizacji wielu spotkań okolicznościowych dla mieszkańców, jak również zajmując się działalnością charytatywną - organizując zbiórki darów i wspierając poszkodowanych przez los, znacznie wykraczając poza granice sołectwa. Przez swoje działania czynnie wspierał wszystkie organizacje lokalne działające na terenie sołectwa tj. OSP Lutomia, Koło Gospodyń Wiejskich, Wiejski Klub Sportowy „Kłos”, Zespół Ludowy „Kądziołeczka” – laureat nagrody Ministra Rolnictwa, Zespół „Stokrotka” – laureat konkursu Lista Przebojów Ludowych Radia Wrocław i Klub Miłośników Tradycji Wiejskich. Ponadto swoją pracą i wytrwałością w dążeniu do wyznaczonych sobie celów zaktywizował młodzież do działania na rzecz wsi i poprawy jej estetyki.

Prowadził w pełni zmechanizowane gospodarstwo rolne o powierzchni 56 ha. Stale zabiegał i dbał o rozbudowę i modernizację parku maszynowego korzystając z możliwości finansowania, jakie dawała Unia Europejska. Ściśle współpracował z Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. Jako priorytet stawiał sobie dbanie o estetykę i wygląd swojego gospodarstwa. Był laureatem konkursu na Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, finalistą ogólnopolskiego konkursu AGROLIGA – 2007 roku. Był także czynnym członkiem Koła łowieckiego „Dzik” i „Selekcjoner”. W 2012 roku za swoją pracę otrzymał wyróżnienie z rąk Wojewody Dolnośląskiego

Bycie Sołtysem to nie obowiązek, to pasja….

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group