Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 614
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wybudują przejścia

Czwartek, 5 października 2023, 11:11
Autor: red
Świdnica: Wybudują przejścia
Fot. UM Świdnica
Ogłoszono przetarg na budowę przejść dla pieszych w Świdnicy.

Przebudowane ma zostać przejście dla pieszych przez ul. Westerplatte, w okolicach galerii handlowej oraz wybudowane nowe w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego w Świdnicy. Miasto ogłosiło przetarg, a zainteresowane firmy mogą składać oferty do 13 października.

Przy ul. Kazimierza Wielkiego, na wysokości numerów 7-11 przewidziana jest budowa przejścia dla pieszych z azylem, dedykowanym oświetleniem oraz odwodnieniem, a także budowa odcinka chodnika o długości ok. 40 metrów, prowadzącego do drogi osiedlowej. Wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu. Przejście znajduje się w ciągu ulicy przecinającej na dwie części duże osiedle mieszkaniowe. W jednej z nich zlokalizowana jest szkoła podstawowa wraz z kompleksem sportowym, a także przedszkole i żłobek, a w drugiej - kościół. W obu częściach osiedla znajdują się sklepy, największy cmentarz w Świdnicy oraz tereny rekreacyjne.

- Ruch pieszych, w tym dzieci i osób starszych, pomiędzy tymi enklawami jest ciągły, przy czym piesi nagminnie przekraczają ul. Kazimierza Wielkiego w miejscu niedozwolonym. Świadczy o tym ścieżka wydeptana w przyległych do ulicy terenach zielonych, prowadząca do nieoznaczonego obecnie miejsca na jezdni. Lokalizacja planowanego przejścia jest więc optymalna z punktu widzenia wygody mieszkańców – mówi Maciej Gleba, dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej.

Natomiast przy ul. Westerplatte zlikwidowane zostanie przejście dla pieszych na łuku drogi, przy galerii handlowej. Budowa nowego z sygnalizacją świetlną wzbudzaną i dedykowanym oświetleniem planowana jest przy pl. Drzymały.

Przejście dla pieszych przez ul. Westerplatte zlokalizowane jest w ścisłym centrum miasta. Jego przebudowa polegać będzie na zwężeniu jezdni do 7 metrów (obecna szerokość to 9,5 metra), budowie sygnalizacji świetlnej wzbudzanej oraz doświetleniu. Istotnie wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa przechodniów, gdyż jest to droga o bardzo dużym natężeniu ruchu, zarówno kołowego, jak i pieszego. Tuż przy planowanym do budowy przejściu znajduje się przystanek autobusowy. Przez jezdnię piesi przechodzą z osiedla mieszkaniowego, z przystanków autobusowych, idąc do szkół: podstawowej i średniej, przedszkola, przychodni zdrowia, największej w Świdnicy galerii handlowej i innych licznych sklepów, a także na miejskie targowisko.

Przypomnijmy, że miasto na realizację tych inwestycji otrzymało osiemdziesięcioprocentowe dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, czyli ponad 370 tys. zł na budowę przejścia przy ul. Kazimierza Wielkiego i prawie 446 tys. zł na przebudowę przejścia przy ul. Westerplatte. Firmy swoje oferty mogą składać do 13 października br. Zgodnie z umową prace powinny zakończyć się w terminie nie dłuższym niż 30 tygodni od dnia podpisania umowy, nie wliczając do czasu realizacji przedmiotu zamówienia okresu zimowego, czyli od 15 grudnia do 15 marca.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group