Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 964
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Oświęcim: Wycieczki świdniczki: Oświęcim– obowiązkowa lekcja historii

Sobota, 9 czerwca 2012, 12:30
Aktualizacja: Niedziela, 10 czerwca 2012, 9:18
Autor: red
Oświęcim: Wycieczki świdniczki: Oświęcim– obowiązkowa lekcja historii
Fot. red
Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoah. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.

Mimo że Auschwitz przeżyło kilkadziesiąt tysięcy więźniów, którzy byli świadkami popełnionych tu zbrodni, mimo że pozostawili oni po sobie tysiące zeznań, relacji i wspomnień, mimo zachowania się znacznej ilości dokumentów, zdjęć i materialnych pozostałości po byłym obozie, są ludzie, organizacje, które zaprzeczają temu, że w obozie tym zamordowano setki tysięcy istnień ludzkich, że funkcjonowały tu komory gazowe, a krematoria mogły spalić dziennie kilka tysięcy zwłok. Innymi słowy negują fakt, ze Auschwitz był miejscem ludobójstwa.

Ostatnio w sieci pojawił się wpis niejakiej Debie Schlussel-amerykańskiej dziennikarki, która twierdzi,że "Barack Obama nie pomylił się, mówiąc o polskich obozach śmierci. To nie była gafa. Polska ponosi współodpowiedzialność za Holocaust. To fakt. Polacy zamordowali miliony Żydów, obsługiwali obozy śmierci, wymordowali niemal całą moją rodzinę i setki tysięcy innych rodzin żydowskich – pisze na blogu dziennikarka. To nie było dzieło tylko nazistów. To było działanie dziesiątek tysięcy chętnych Polaków, którzy zajęli istotne miejsce wśród katów Hitlera.

Biały Dom nigdy nie powinien przepraszać Polaków - dodaje. Obozy śmierci istniały w Polsce z prostego powodu: polskiego współudziału w Holocauście i świadomej współpracy z nazistami. Polska ponosi odpowiedzialność za Holocaust. Każdy, kto twierdzi inaczej, jest kłamcą."Słowa Schlussel wywołały natychmiastową reakcję polskich internautów, którzy zaczęli bombardować skrzynkę mailową dziennikarki, a także masowo zamieszczać posty na jej profilu na Facebooku. Z całą odpowiedzialnością zapraszam zatem panią Schlussel do odwiedzin w Oświęcimiu. Może zamiast windować swoją popularność na wygłaszaniu takich komentarzy dostrzegłaby prawdę.

ZWIEDZANIE

Dla właściwego zapoznania się z miejscem, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych niezbędne jest odwiedzenie obu części byłego obozu - zarówno Auschwitz I jak i Auschwitz II-Birkenau. Na pobyt w Auschwitz należy poświęcić ok. 1,5 godz. i co najmniej drugie tyle na poznanie Birkenau.

W praktyce wygląda to tak: kupuje się bilet za 20 zł, dostaję się słuchawki na uszy z częstotliwością swojego przewodnika i w 20 osób rozpoczynamy zwiedzanie.

Zwiedzającym są udostępnione tereny i większość obiektów byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz-II Birkenau. Część budynków jest wyłączona ze zwiedzania (m.in. tzw. bloki rezerwatowe, administracja, działy muzealne). Co oznacza,że pokój SS jest zachowany w całości i można tam zaglądnąć tylko przez szklaną szybę.W niektóryh częściach nie można robić zdjęć.

Od 1 kwietnia do 31 października 2012 r. w godz. od 10:00 do 15:00 odwiedzający indywidualnie mogą zwiedzać Miejsce Pamięci Auschwitz I wyłącznie w zorganizowanych grupach z przewodnikiem.

Każdy Polak mały i duży powinien tą wycieczkę chociaż raz w swoim życiu przeżyć. To niesamowita lekcja historii, która zostaje w człowieku na zawsze.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group