Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 737
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Wyjątkowa sala terapeutyczna

Niedziela, 26 marca 2023, 13:06
Aktualizacja: Poniedziałek, 27 marca 2023, 13:08
Autor: red
Świebodzice: Wyjątkowa sala terapeutyczna
Fot. UM Świebodzice
Szkoła Podstawowa nr 2 w Świebodzicach dzięki zaangażowaniu Dyrektor Szkoły Teresy Walczak Jusiel oraz nauczyciela Pani Katarzyny Bukowskiej ma piękną, nową salę terapeutyczną.

„Sala rozwijająca procesy percepcyjne i poznawcze” to projekt skierowany głównie do uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Projektem są objęci uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Świebodzicach, mający różnego rodzaju dysfunkcje, korzystający z zajęć rewalidacyjnych, logopedycznych, warsztatów z pedagogiem i psychologiem oraz zajęć nauczania indywidualnego tj. 636 uczniów, w tym 24 uczniów z orzeczeniem PPP i 54 uczniów z opinią PPP.

W uroczystym otwarciu sali uczestniczył Burmistrz Miasta Paweł Ozga, Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański, Dyrektor SP nr 2 Teresa Walczak-Jusiel, Zastępca Dyrektora Dorota Piwko oraz nauczyciel zaangażowany w projekt Pani Katarzyna Bukowska wraz z uczennicą Madzią.

Burmistrz podczas spotkania pogratulował wszystkim zaangażowanym osobom za zapał do pracy, chęć ciągłego unowocześniania szkoły, a najbardziej za troskę o uczniów, którzy wymagają wsparcia terapeutycznego.

Projekt ma na celu zaaranżowanie nowej sali sensoryczno-rewalidacyjnej oraz wyposażenie jej w pomoce dydaktyczne i terapeutyczne. Środki pozyskane w ramach programu Reklama dzieciom zostały przeznaczone na umeblowanie sali oraz wymianę wykładziny podłogowej na bezpieczną i estetyczną, a także zmianę koloru ścian sprzyjającego relaksacji i wyciszeniu. Otoczenie, w jakim uczą się dzieci, ma ogromny wpływ na przebieg zajęć terapeutycznych, a korzystanie z nowoczesnego wyposażenia sali jest integralną częścią procesu percepcyjno-poznawczego. Nowe pomoce terapeutyczne wzbogacają ofertę terapeutyczną i dydaktyczną, zachęcają dzieci do wzmożonego wysiłku intelektualnego. Były one wybrane w taki sposób, aby pomagały rozwijać takie umiejętności jak: pamięć, uwaga, inteligencja emocjonalna, motoryka mała, logiczne myślenie oraz współprace między dziećmi. Inwestowanie w edukację uczniów jest ogromnie ważne, gdyż dzieci z dysfunkcjami w wieku szkolnym są bardzo chłonne wiedzy i nowych umiejętności. To, czego uczą się w najmłodszych latach, jest bazą do dalszego, jak najlepszego ich rozwoju.

Korzyści płynące z realizacji „Sali rozwijającej procesy percepcyjne i poznawcze” to między innymi:
• poczucie bezpieczeństwa dla każdego ucznia,
• dostrzeganie w każdym dziecku zdolności i rozwijanie ich,
• rozwój samodzielności ucznia,
• poszukiwanie nowych atrakcyjnych dla uczniów form i metod pracy,
• dostosowanie wymagań do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka,
• przezwyciężanie trudności,
• przełamanie stereotypów dotyczących kształcenia dziecka niepełnosprawnego.

Sprzęt i narzędzia do terapii były wybrane zgodnie ze zdefiniowanymi potrzebami. Szkoła wspiera proces nauczania i rozwój dzieci ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi, wyrównując ich szanse edukacyjne. Narzędzia przeznaczone do zindywidualizowanych potrzeb uczniów wspomagają kadrę nauczycielską w dostosowaniu form i metod nauczania. Podniesienie kompetencji oraz poszerzenie wiedzy o możliwościach urządzeń cyfrowych w konsekwencji ma wpływ na rozwój poznawczy i społeczny uczniów. Podjęcie kompleksowych działań, w tym o charakterze terapeutycznym, znacząco wpływa na poziom i jakość nauki. W sali znajduje się monitor interaktywny oraz wiele pomocy dydaktycznych do stymulacji różnych zmysłów, gry i zabawki edukacyjne. Sala jest jasna, cicha, wyposażona w nowe meble, które poprawiają komfort pracy i nauki.

Środki pozyskane w ramach projektu znacząco wpłynęły na poprawę jakości pracy dziecka i nauczyciela. Wzbogaciły też ofertę pracy szkoły

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group