Wtorek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 553
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Opoczka/Europa: Wyjątkowa wystawa

Piątek, 17 stycznia 2020, 17:10
Aktualizacja: Sobota, 18 stycznia 2020, 12:12
Autor: red
Opoczka/Europa: Wyjątkowa wystawa
Fot. Gmina Świdnica
W latach 1893–1930 Emil Krebs był tłumaczem w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Mówił w 68 językach, miał do czynienia z ponad 100. To właśnie w siedzibie niemieckiego MSZ odbyło się otwarcie wystawy poświęconej światowej sławy poliglocie, Emilowi Krebs będącej uhonorowaniem pracy jego życia. Choć urodził się 15 listopada 1867 r. w ówczesnym Fryburgu, a dzisiejszych Świebodzicach, jeden z etapów jego życia związany był z miejscowością Opoczka, w gminie Świdnica.

W latach 1870-1878 rodzina Krebsów przeniosła się do rodzinnej miejscowości matki. W 1873 r. młody Emil Krebs rozpoczął naukę w ówczesnej jednoklasowej, ewangelickiej Szkole Podstawowej w Opoczce. W wieku 10 lat znalazł w budynku swojej szkoły słownik języka francuskiego i potajemnie zaczął naukę tego języka. 1 kwietnia 1878 r. rozpoczął naukę w Średniej Szkole Mieszczańskiej w Świebodzicach. Podczas studiów Emil Krebs początkowo poświęcił się teologii protestanckiej (1887) i prawu, ale potem skoncentrował się na nauce języków wschodnich i kultur, a zwłaszcza chińskiego.

W Chinach był nie tylko ceniony przez ambasadora Otto von Hentiga jako wybitny specjalista, ale także konsultowany przez chińskie władze w kwestiach językowych (chiński, mongolski, mandżurski i tybetański). Był popularnym gościem w wykształconych kręgach Pekinu, a chińska cesarzowa Dowager również traktowała go jako partnera do rozmowy.

Zapiski i bogata dokumentacja Emila Krebsa pokazują, że często nie używał własnego języka ojczystego do nabywania innych języków, ale używał innych języków jako „języka środkowego”. Znając rosyjski nauczył się języków: fiński, tatarski, ukraiński. Trudny język baskijski nabył wyłącznie przez hiszpański. Jako tłumacz w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych był w stanie oficjalnie tłumaczyć z ponad 40 języków obcych. Do śmierci biegle władał 68 językami mówionymi i pisanymi, posługiwał się ponad 100 językami i pozostawił obszerną prywatną bibliotekę z około 5700 pismami i książkami w blisko 120 językach. Zmarł 31 marca 1930 r. w wyniku udaru mózgu w swoim biurze w służbie językowej Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych podczas tłumaczenia. Został pochowany na cmentarzu w Stahnsdorf.

16 stycznia w siedzibie Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie odbyło się otwarcie wystawy Emil Krebs – Życie dla języków. Na zaproszenie organizatorów w uroczystościach udział wzięły delegacje z gminy, powiatu i miasta Świdnica, waz z uczniami i ich opiekunami z II LO w Świdnicy. Wystawa zorganizowana przez Eckharda Hoffmanna, wnuczka Emila Krebsa i kuratora Andreasa Tschersich, zapewnia wgląd w życie i twórczość Emila Krebsa. Czas, który spędził w Chinach, odgrywa szczególną rolę. W ostatnich latach wystawa była pokazywana w wielu miejscach w Polsce, np. na uniwersytetach we Wrocławiu i w Krakowie, czy Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Jak podkreślali zarówno polscy jak i niemieccy prelegenci, Emil Krebs jest nadal wzorem do naśladowania, który zasłużył sobie na honorowe miejsce w historii służby językowej, zgodnie ze zdaniem: „Ludzie nie umierają śmiercią fizyczną, ale kiedy zostają zapomniani w pamięci serca”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group