Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 918
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Wyjątkowe uroczystości 3 Maja w gminie Strzegom

Piątek, 5 maja 2017, 11:51
Autor: red
Strzegom: Wyjątkowe uroczystości 3 Maja w gminie Strzegom
Fot. UM Strzegom
Strzegomskie obchody 226. rocznicy Konstytucji 3 Maja miały w tym roku wyjątkowy charakter, ponieważ połączone były z przekazaniem proporca rozpoznawczego 3 Strzegomskiego Batalionu Dowodzenia oraz nadaniem rondu stanowiącemu skrzyżowanie ulic Wesołej i Armii Krajowej nazwy "Rondo 14. Strzegomskiego Pułku Radioliniowo–Kablowego".

Uroczystości związane z obchodami 226. Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Strzegomiu na skwerze przy pomniku 1050. Rocznicy Chrztu Polski. W wydarzeniu udział wzięła asysta honorowa 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, władze samorządowe, poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście. W swoim przemówieniu burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta przypomniał znaczenie konstytucji w życiu narodu oraz każdego człowieka. Później poszczególne delegacje złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem. Jednym z ostatnich akcentów tej części uroczystości było odczytanie Apelu Poległych. Następnie w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel odbyła się msza św. z udziałem biskupa pomocniczego diecezji legnickiej Marka Mendyka.

Punktualnie o godz. 16.00 na strzegomskim Rynku rozpoczęła się uroczystość związana z przekazaniem proporca rozpoznawczego 3 Strzegomskiego Batalionu Dowodzenia. Wzięli w niej udział m. in.: poseł na Sejm RP - Ireneusz Zyska, biskup pomocniczy diecezji legnickiej - ks. bp Marek Mendyk, wicewojewoda dolnośląski - Kamil Krzysztof Zieliński, dowódca 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia - płk Dariusz Dejneka, przedstawiciele Policji, samorządowcy i mieszkańcy.

Po poświęceniu proporca przez biskupa legnickiego, burmistrz Strzegomia wręczył go dowódcy wrocławskiego pułku, który z kolei przekazał go dowódcy pododdziału. W swoim przemówieniu płk Dariusz Dejneka powiedział m. in.: - Dostąpiliśmy zaszczytu przejęcia pamięci o 14. Strzegomskim Pułku Radiolinowo - Kablowym, który przynosił dumę i chlubę tym ziemiom i całemu wojsku. Jesteśmy wdzięczni i postaramy się nie zawieźć tego honoru, którego dziś dostąpiliśmy i będziemy z dumą prezentować ten proporzec w czasie wszystkich uroczystości - podkreślał pułkownik.

Po okolicznościowych przemówieniach miały miejsce: defilada wojskowa, koncert i musztra paradna w wykonaniu Wojskowej Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Łączności we Wrocławiu, koncert i musztra paradna w wykonaniu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz koncert patriotyczno-artystyczny w wykonaniu Zespołu "Karlik" z Koszęcina. Całości środowych uroczystości dopełniła wystawa sprzętu wojskowego 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia i Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej Pancerni Strzegom i wspólne grillowanie.

- To były bardzo ważne i piękne uroczystości. Dziękuję wszystkim gościom za przybycie i uświetnienie naszych obchodów. Słowa podziękowania należą się także organizatorom za wspaniałe przygotowanie logistyczne tego święta - podsumował burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group