Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 719
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wymiana młodzieży

Piątek, 3 czerwca 2022, 7:16
Autor: red
Świdnica: Wymiana młodzieży
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
Młodzież Zespołu Szkół Hotelarsko–Turystycznych im. Tony Halika oraz III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej–Curie w Świdnicy wraz z opiekunami wzięła udział w projekcie „Wspólnie śladami ludzi i miejsc, które łączą.

Wymiana młodzieży powiatów partnerskich”, który zrealizowano w dniach 23- 26 maja 2022 r. w Haus am Maiberg w Heppenheim. Grupie z Polski partnerowała młodzież z szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Bergstraße. Projekt powstał z inicjatywy oraz we współpracy partnerskiej powiatów Bergstraße oraz Świdnickiego.

Jego głównym założeniem była intensyfikacja współpracy powiatów partnerskich w zakresie wymian młodzieży, szukanie wspólnych wartości oraz wzmacnianie odpowiedzialności młodego pokolenia za przyszłość w Unii Europejskiej. Projekt nawiązywał tematycznie do historii emigrantów z Polski, którzy osiedlili się oraz związali swoje życie zawodowe z regionem aglomeracji południowej Hesji - Ren-Men. W ramach wspólnych działań projektu młodzież wzięła udział w spotkaniach z przedstawicielami społeczności polskiej w Niemczech, zapoznała się z pracą redaktorów radiostacji polskiej „Radio Darmstadt”, jak również z działalnością Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt.

Przed przystąpieniem do realizacji projektu uczestnicy wypełnili ankiety pn. „Barometr Polska-Niemcy 2022” przygotowane przez instytut, których celem było stworzenie własnego wyobrażenia na temat wzajemnego postrzegania siebie przez Niemców i Polaków. W ramach działań projektu młodzież wzięła udział w warsztatach na zamku w Hambach, stanowiących wstęp do dyskusji nt. przeszłości i przyszłości Europy oraz roli pokolenia młodych ludzi w procesie umacniania demokracji. Z historią zamku zapoznano się podczas zwiedzania wystawy multimedialnej pn. „Na górę, na zamek”.

Miłym akcentem projektu było uroczyste powitanie uczestników przez Starostę Powiatu Bergstraße Christiana Engelhardta oraz Wicestarostę Świdnickiego Zygmunta Worsę podczas obchodów jubileuszu 20 lecia partnerstwa powiatów Bergstraße oraz Świdnickiego w Heppenheim.

W ramach pobytu w Niemczech młodzież miała również okazję, aby zwiedzić z przewodnikiem kolonię artystyczną Mathildenhöhe w Darmstadt - zabytku wpisanego w 2021 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz urokliwego miasta Heppenheim.

Koordynatorem projektu była Ewa Redemann z Starostwa Powiatowego Bergstraße.

Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group