Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 1437
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wywiad z mgr Justyną Jaskólską z PWSZ w Wałbrzychu

Wtorek, 26 maja 2015, 13:55
Aktualizacja: 14:05
Autor: red.
Wałbrzych: Wywiad z mgr Justyną Jaskólską z PWSZ w Wałbrzychu
Fot. red.
Zapraszamy na wywiad z mgr Justyną Jaskólską z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu – koordynatorką Programu Erasmus, prowadzącą Biuro Karier oraz zajmującą się promocją, rekrutacją i współpracą między uczelniami.

Kiedy się zaczęły i jak wyglądały Pani pierwsze kroki we współpracy z PWSZ?

Justyna Jaskólska: Pracę w PWSZ rozpoczęłam wraz z jej początkami istnienia, czyli w 1999 roku. Zaraz po ukończeniu szkoły pomaturalnej dostałam pracę na stanowisku referenta w kancelarii Rektora. Po kilku latach oraz uzyskaniu dyplomu ukończenia studiów magisterskich na kierunku ekonomia, objęłam kolejne stanowisko, mianowicie Specjalisty do spraw promocji, rekrutacji i współpracy między uczelniami. Zdobyte doświadczenie oraz znajomość języków obcych wkrótce zaowocowały propozycją objęcia funkcji uczelnianego koordynatora programu Erasmus, którą pełnię od 2007 roku do dnia dzisiejszego. W międzyczasie pod moją opiekę przekazano także prowadzenie Biura Karier.

Objęte przez Panią stanowiska wymagają stałej współpracy ze studentami. Jak w takim razie wyglądają wzajemne relacje?

- W swojej pracy staram się „zarażać” studentów swoją energią i optymizmem, które jak myślę, są odwzajemniane przez studentów. Razem współpracujemy np. w związku z promocją naszej uczelni. Co roku grupa studentów pomaga i angażuje się w realizację spotkań z maturzystami w szkołach średnich, czy podczas targów edukacyjnych. Ponadto odpowiadam za relacje ze studentami, którzy wyjeżdżają lub przyjeżdżają do Wałbrzycha w ramach Programu Erasmus. Staram się pomóc, aby pobyt studentów w uczelni partnerskiej odbył się bez jakichkolwiek problemów, a także stał się niezapomnianą przygodą życia. Największą satysfakcją jest dla mnie fakt, że otaczają mnie zawsze młodzi i przesympatyczni studenci!

Czy miała Pani okazję wyjechać w ramach Programu Erasmus?

- Niestety, jako studentka nie miałam takiej sposobności, ponieważ w latach kiedy studiowałam, moja uczelnia nie oferowała wyjazdów zagranicznych. Natomiast będąc już pracownikiem PWSZ, skorzystałam z wyjazdów szkoleniowych do uczelni partnerskich w ramach programu Erasmus.

Jakie są obowiązujące kryteria wyjazdu studentów na ten program?

- Najważniejszym wymogiem, jaki muszą spełnić studenci, chcący skorzystać z wyjazdu na studia czy praktyki w ramach Programu Erasmus – obecnie Erasmus+, jest ukończenie I roku studiów licencjackich czy inżynierskich. Jeżeli chodzi o studia uzupełniające magisterskie, studenci mogą przystąpić do uczestnictwa w mobilności już na pierwszym roku. Ważna jest także znajomość języka obcego w stopniu minimum komunikatywnym, ze względu na prowadzone zajęcia w języku obcym. Nowością w programie Erasmus+ jest Online Linguistic Support, czyli narzędzie oceny kompetencji językowych i doskonalenia znajomości języków obcych dla uczestników mobilności długoterminowej. Dzięki temu każdy student PWSZ wyjeżdżający po 1 stycznia 2015 roku będzie miał możliwość podnieść swoje kompetencje językowe.

Z jakimi krajami obecnie współpracuje uczelnia? A z jakimi chcieliby Państwo poszerzyć swoją ofertę?

- W chwili obecnej nasza oferta obejmuje 14 krajów z Unii Europejskiej, to m.in.: Hiszpania, Portugalia, Litwa, Rumunia, Czechy, Niemcy, Malta. Od następnego semestru mamy możliwość realizacji mobilności studentów czy pracowników do nowego partnerskiego uniwersytetu w Chorwacji. Nieustannie dążymy do poszerzania współpracy międzynarodowej, nawiązujemy kontakty z przedstawicielami największych europejskich uniwersytetów czy politechnik. Co roku w naszej ofercie wyjazdowej pojawia się nowa uczelnia, staramy się także pogłębiać współpracę istniejącą. Mam nadzieję, że w przyszłości nasza uczelnia, która wyjątkowo intensywnie się rozwija, będzie także miała możliwość realizacji wymiany z ośrodkami akademickimi spoza Europy.

Jak wygląda wymiana uczelniana oraz ilość chętnych studentów?

- Obecnie zauważalna jest tendencja do wzrostu zainteresowania przyjazdami do naszej uczelni. W tym roku akademickim gościmy w nowoczesnym akademiku PWSZ studentów z Hiszpanii, Turcji, Litwy oraz Portugalii. Ponadto kilku studentów z Ukrainy realizuje studia na kierunku administracja i kosmetologia. W kolejnym semestrze dołączą do nich także studenci z Rumunii. Większa skala mobilności może być spowodowana ważnym atutem PWSZ, jakim jest uzyskanie europejskich certyfikatów ECTS Label oraz DS Label. Jesteśmy bowiem jedną z trzech uczelni w Polsce, które otrzymały te nagrody jako dowód uznania i potwierdzenia jakości realizowanej współpracy zagranicznej. Co roku kilkunastu lub kilkudziesięciu wałbrzyskich studentów wyjeżdża na jeden lub dwa semestry studiów (np. do Portugalii - najpopularniejszego od kilku lat kraju wyjazdowego) lub na 3-miesięczne praktyki zawodowe za granicę np. podczas wakacji w Grecji.

Jakich nowości mogą spodziewać się studenci?

- Od roku akademickiego 2014/2015 zwiększamy wsparcie finansowe na mobilność studentów otrzymujących stypendium socjalne lub z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Nasza uczelnia pozyskała dodatkowe środki z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (tzw. PO WER). Dzięki czemu mamy możliwość zwiększyć mobilność międzynarodową naszych studentów niepełnosprawnych lub znajdujących się w trudniejszej sytuacji ekonomicznej.

Jest Pani również odpowiedzialna za prowadzenie Biura Karier. W jaki sposób takie biuro może pomóc studentom?

- Nasze Biuro Karier zostało powołane, aby działać na rzecz aktywizacji zawodowej studentów i absolwentów. Uruchomiliśmy elektroniczną bazę danych, dzięki której możliwe jest przesyłanie do naszych studentów drogą mailową aktualnych ofert praktyk, staży, wolontariatu czy pracy – ofert od współpracujących z nami pracodawców z Wałbrzycha i regionu. Co najmniej raz w miesiącu organizujemy także wydarzenia typu: warsztaty z doradcami zawodowymi, zajęcia z praktykami biznesu, wizyty studyjne, dni przedsiębiorczości, itp. - wszystko po to, aby zachęcać młodych ludzi do odważnego stawiania pierwszych kroków na rynku pracy czy zakładania własnej działalności gospodarczej.

Jaką radę mogłaby Pani przekazać młodym studentom?

- Chciałabym przekazać naszym studentom następującą radę: wyznaczajcie sobie ambitne cele i nie bójcie się dążyć do ich realizacji. Korzystajcie w pełni z ofert naszej Uczelni, aktywnie włączajcie się w jej życie, a zapewnicie sobie wspaniały start i przebieg kariery - nie tylko zawodowej!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group