Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 995
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mokrzeszów: „Wzorowy Senior” – dzielnicowa Posterunku Policji w Słotwinie rozmawiała z mieszkańcami Mokrzeszowa

Niedziela, 14 kwietnia 2019, 7:38
Aktualizacja: 9:40
Autor: red
Mokrzeszów: „Wzorowy Senior” – dzielnicowa Posterunku Policji w Słotwinie rozmawiała z mieszkańcami Mokrzeszowa
Fot. KPP Świdnica
Dzielnicowa Posterunku Policji w Słotwinie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Mokrzeszowa, zorganizowali spotkanie którego tematem było szeroko rozumiane bezpieczeństwo, a także przestępstwa których ofiarami padają najczęściej osoby starsze. Dzielnicowa omówiła także aplikację „Moja Komenda”, działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także uświadamiali seniorów o korzyściach płynących z faktu posiadania odblasków, nie tylko poza obszarem zabudowanym.

Dzielnicowy to policjant tzw. „pierwszego kontaktu”. To właśnie dzielnicowy utrzymuje bezpośredni kontakt z mieszkańcami w swoim rejonie służbowym, doskonale znając sytuację życiową, rozpoznając potrzeby i oczekiwania w zakresie bezpieczeństwa. To właśnie dzielnicowi spotykają się z lokalną społecznością i rozmawiają z ludźmi o ich problemach.

Dzielnicowa Posterunku Policji w Słotwinie cyklicznie uczestniczy w spotkaniach z mieszkańcami Gminy Świdnica.
A i tym razem wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców zorganizowała spotkanie którego tematem było szeroko rozumiane bezpieczeństwo.
Dzielnicowa st. sierż. Marta Balewicz w ramach działań „Wzorowy Senior” spotkała się mieszkańcami Mokrzeszowa. Głównym celem spotkania było uświadomienie osób starszych oraz przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń z jakimi mogą spotkać się każdego dnia.

St. sierż. Marta Balewicz przedstawiła mieszkańcom i min. seniorom metody i techniki manipulacji stosowane przez przestępców, którzy dopuszczają się oszustw na szkodę osób starszych metodą „na wnuczka”, „na policjanta”., „na urzędnika”, „na szklankę wody” oraz „przedstawicieli instytucji”.

Żeby zobrazować słuchaczom temat, funkcjonariusze opowiedzieli o historiach, które wykorzystali oszuści na terenie powiatu, by wyłudzić pieniądze od osób starszych.

Opowiadając o sposobach działania sprawców, sposobie prowadzenia rozmowy przez dzwoniącego oszusta oraz argumentach, którymi się posługuje, dzielnicowi zwrócili szczególną uwagę na kwestię emocji, współczucia, empatii, które są ściśle związane z popełnianiem tego rodzaju przestępstw. Ufność osób starszych i chęć niesienia pomocy bardzo często biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Efektem tego jest przekazywanie dużych sum pieniędzy na rzecz „bliskich”, którzy rzekomo mieli uczestniczyć w wypadku komunikacyjnym lub w innej podobnej sytuacji.

Spotkanie to było również okazją do rozmów o bezpieczeństwie na drodze. Dzielnicowa uświadamiała o zagrożeniach, które mogą spotkać ich na drodze jako pieszych oraz o korzyściach płynących z faktu posiadania odblasków, nie tylko poza obszarem zabudowanym

St. sierz. Marta Balewicz omówiła też założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W czasie spotkania uczestnicy otrzymali "Koperty Życia", które niejednokrotnie mogą być ratunkiem dla starszych, chorych czy samotnych osób mieszkających na terenie gminy. Informacje w niej zawarte bowiem mogą być kluczowe dla ratowników, którzy często muszą podejmować szybkie i trafne decyzje, od których zależy ludzkie życie lub zdrowie.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników, którzy chętnie zadawali pytania. Seniorzy poruszyli najbardziej nurtujące ich sprawy związane z bezpieczeństwem.
Wszyscy zgodzili się, co do tego, że o problemach należy rozmawiać jak najczęściej i uczulać ludzi na zagrożenia, które czyhają na nich w codziennym życiu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group