Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 946
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: „Wzorowy Senior” w Krzyżowej – funkcjonariusz świdnickiej komendy rozmawiał z seniorami na temat zagrożeń

Piątek, 25 maja 2018, 9:17
Aktualizacja: 12:18
Autor: red
Krzyżowa: „Wzorowy Senior” w Krzyżowej – funkcjonariusz świdnickiej komendy rozmawiał z seniorami na temat zagrożeń
Fot. KPP Świdnica
W ramach działań „Wzorowy Senior”, funkcjonariusz świdnickiej komendy przeprowadził w Krzyżowej kolejne spotkanie z seniorami. Celem spotkania było uświadomienie starszych osób i przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, w tym związanych z oszustwami metodą „na wnuczka”, czy „ na policjanta”.

Specjalista ds. Prewencji Kryminalnej świdnickiej komendy nadkomisarz Robert Topolski w ramach działań „Wzorowy Senior” spotkał się z osobami starszymi. Głównym celem spotkania było uświadomienie osób starszych oraz przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń z jakimi mogą spotkać się każdego dnia.

Nadkomisarz Robert Topolski przedstawił seniorom metody i techniki manipulacji stosowane przez przestępców, którzy dopuszczają się oszustw na szkodę osób starszych metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na urzędnika”, „na szklankę wody” oraz „przedstawicieli instytucji”.

Żeby zobrazować słuchaczom temat, funkcjonariusz opowiedział o historiach, które wykorzystali oszuści na terenie powiatu, by wyłudzić pieniądze od osób starszych.

Opowiadając o sposobach działania sprawców, sposobie prowadzenia rozmowy przez dzwoniącego oszusta oraz argumentach, którymi się posługuje, funkcjonariusz zwrócił szczególną uwagę na kwestię emocji, współczucia, empatii, które są ściśle związane z popełnianiem tego rodzaju przestępstw. Ufność osób starszych i chęć niesienia pomocy bardzo często biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Efektem tego jest przekazywanie dużych sum pieniędzy na rzecz „bliskich”, którzy rzekomo mieli uczestniczyć w wypadku komunikacyjnym lub w innej podobnej sytuacji.

Z seniorami omówiona została również kwestia wpuszczania do mieszkania „domokrążców” którzy oferują towary po pozornie atrakcyjnych cenach oraz kupowanie produktów od „przedstawicieli różnych instytucji” po znacznie zawyżonych cenach.

Podsumowaniem tematu było przekazanie seniorom dobrych rad, a raczej wskazówek, które pomogą w przyszłości uniknąć tego rodzaju zagrożeń

W spotkaniu udział wzięło około 170 seniorów z powiatu świdnickiego, kłodzkiego oraz wałbrzyskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group