Niedziela, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 612
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Z historią w tle

Niedziela, 23 sierpnia 2020, 15:22
Autor: red
Świebodzice: Z historią w tle
Fot. UM Świebodzice
W czwartek, 20 sierpnia, w Miejskim Domu Kultury mieszkańcy Świebodzic spotkali się z dwoma pasjonatami historii: Sobiesławem Nowotnym i Andrzejem Dobkiewiczem.

Goście przyjechali do Świebodzic na zaproszenie Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Małgorzaty Grudzińskiej. Na spotkaniu omawiano powieść „W Leśnym Młynie”, niegdyś znanego, dziś już nieco zapomnianego śląskiego pisarza, urodzonego w Dobromierzu Fedora Sommera. Pierwszego tłumaczenia książki na język polski dokonał Sobiesław Nowotny, zachęcony przez Andrzeja Dobkiewicza. Słowo od tłumacza zilustrowano zdjęciami z kolekcji Edwarda Hałdasia.

Podczas spotkania, w którym udział wzięli m.in.: sekretarz miasta Sabina Cebula, Prezes Stowarzyszenia LGD „Szlakiem Granitu” Krystian Ulbin, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Katarzyna Woźniak, autorka powieści historycznej „Mała Norymberga” Agnieszka Dobkiewicz i Edward Hałdaś, który użyczył zdjęć ze swojej kolekcji do zilustrowania tłumaczenia „W Leśnym Młynie”, uczestnicy poznali wiele ciekawych wątków dotyczących historii regionu.

Znany świdnicki historyk Sobiesław Nowotny opowiedział zebranym o autorze książki Fedorze Sommerze, trudnościach, jakie napotkał podczas tłumaczenia jego dzieła (wymarłe dialekty dolnośląskie używane w oryginale powieści) oraz planach na przyszłość.

Prelekcja spotkała się z dużym uznaniem zgromadzonych. Na zakończenie rozdane zostało kilka egzemplarzy książki, na których swój autograf złożył tłumacz.

Ze względu na spore zainteresowanie tematyką historii naszego regionu, planowane są następne spotkania autorskie. Informacje o nich będą publikowane na naszej stronie. W imieniu organizatora serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group