Czwartek, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 1229
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piotrowice Świdnickie: Z klasyką przez Polskę

Wtorek, 28 maja 2024, 11:07
Aktualizacja: 11:07
Autor: red
Piotrowice Świdnickie: Z klasyką przez Polskę
Fot. organizatorzy
Podróż po arcydziełach muzyki we wnętrzach folwarku w Piotrowicach Świdnickich.

Odkrywają na nowo arcydzieła muzyki kameralnej, od Bacha i Schuberta, przez muzykę francuską i najnowszą muzykę kameralną. W taką niezwykłą podróż formacja Bokun/Kościuszko Duo zabierze mieszkańców naszej gminy w niedzielę, 9 czerwca. Koncert odbędzie się w Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich. Wstęp jest bezpłatny.

Bokun/Kościuszko Duo to formacja klarnetowo – gitarowa, której celem jest ponowne odkrywanie arcydzieł muzyki kameralnej od Bacha i Schuberta, przez muzykę francuską ostatniego wieku, aż po najnowszą literaturę kameralną i solową oraz klezmer-fusion. Duet wykonuje również muzykę Astora Piazzolli (m.in. Double Concerto z towarzyszeniem orkiestry w aranżacji na klarnet i gitarę). Coraz ważniejsze miejsce w repertuarze duetu zajmują utwory specjalnie dla niego napisane. Tokio, Nagoya, Paryż, Nowy Jork, Filadelfia, Budapeszt, Kolonia, Praga, Bruksela, Kraków to tylko niektóre z miejsc koncertów duetu, trasa koncertowa w Japonii zaowocowała entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy oraz obecnością na okładce magazynu „Clarinet”.
Bezpośrednim impulsem do założenia niecodziennego zespołu było zamiłowanie muzyków do kameralistyki. Doświadczenia wyniesione z wielu lat współpracy z innymi instrumentalistami stały się zalążkiem pomysłów interpretacyjnych formacji, stawiającej na jakość artystycznej wypowiedzi, trafiającej zarazem do szerokiego spektrum odbiorców. W 2015 roku muzycy wydali wspólny album „A la carte”, zyskujący pięciogwiazdkowe recenzje. Najnowsza płyta „A la carte 2”, zawierająca utwory Ravela, Kovacsa, Galliano, Wosia, Drozda, Zenamona, Reinhardta i Yoma, prezentuje różnorodność stylów, w których muzycy swobodnie się poruszają, takich jak muzyka klasyczna, valse musette, klezmer fusion czy world-jazz. Na krążku znajdują się również światowe premiery fonograficzne utworów napisanych specjalnie dla duetu.

Z klasyką przez Polskę

Cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę” to projekt Polskiego Impresariatu Muzycznego realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we wszystkich regionach kraju. Propaguje muzykę klasyczną i jazzową poprzez promocję znakomitych artystów oraz ambitnego repertuaru w miejscach, w których publiczność na co dzień nie obcuje z ambitną sztuką i nie ma możliwości uczestnictwa w ciekawych i różnorodnych działaniach kulturalnych. Na Dolnym Śląsku jest współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Operatorem przedsięwzięcia jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Dolnośląskie Laboratorium Kultury. Projekt finansowany jest ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz budżetu samorządu województwa dolnośląskiego. Wydarzenie zagości w dość nieoczywistym miejscu - w zabytkowej Stodole na terenie Folwarku w Piotrowicach Świdnickich. W remontowanych obiektach powstaje „Żywy Folwark” – Muzeum w którym prezentowana jest nie tylko historia rozwoju rolnictwa ale także przedstawione jest życie w gospodarstwach rolnych XIX i początku XX wieku.

Obiektem zarządza i ratuje Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska- największa organizacja pozarządowa w Polsce ratująca zabytki techniki .

Koncert odbędzie się 9 czerwca o godz. 19 00. W czasie jego trwania będzie dostępna gastronomia oraz napoje. Wstęp bezpłatny.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group