Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 1320
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Z miłości do kolei

Czwartek, 9 lutego 2023, 15:29
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Z miłości do kolei
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Uwielbiasz stukot kół pociągu? Pasjonuje Cię wszystko, co wiąże się z kolejnictwem? W lutym Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej przygotowało dla Ciebie nie lada atrakcje.

- Wszystko na kolei ma swój specyficzny zapach, niepowtarzalny dźwięk. Pachnące olejem i drewnem tory, lokomotywy hamujące z przeraźliwym piskiem wśród dymu i kurzu, stukocące koła podoczepianych do nich ciężkich wagonów. Ten świat wciąga. Oczywiście nie każdego, ale z pewnością MK, czyli tzw. miłośników kolei, którzy tworzą liczną społeczność. W Polsce szacowaną na 20 tys. osób, co zresztą widać w ilości chętnych fotografujących tabor podczas przejazdów, a także w liczbie stowarzyszeń przez nich zakładanych. „Mikol” o kolei wie wszystko. Miłośnicy mają absolutnego bzika na punkcie pociągów i wszystkiego, co z nimi jest związane – tłumaczą przedstawiciele muzeum.

To właśnie do miłośników kolei muzeum w Jaworzynie Śląskiej kieruje w lutym swoją ofertę.

14 lutego o godz. 14:00 odbędzie się potkanie online z pracownikami placówki, podczas którego opowiedzą oni o swojej miłości do kolei. Będzie to okazja do wysłuchania Zbigniewa Gryzgota – kustosza muzeum, najstarszego czynnego maszynisty w Polsce. To właśnie on zaprosił do udziału w tym spotkaniu swoich młodszych kolegów – maszynistów, mechaników oraz muzealnych przewodników – miłośników kolei, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania uczestników.

Link do zapisów:

https://docs.google.com/forms/d/1PC1TVofEWjd2J3A2IZUGpvZV0NC7WTWxpasD32itdbI/edit

17 lutego o godz. 15.00 natomiast odbędzie się spotkanie inaugurujące Archiwum Kolejowe Historii Mówionej - projektu współtworzonego z Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Jaworzynie Śląskiej. - Celem jest ocalenie unikalnych świadectw historii kolei, które przeminą wraz z czasem. Jeśli nie będziemy zbierać i zachowywać wspomnień, to pewnego dnia znikną one na zawsze. Niezwykłe biografie zwyczajnych ludzi czekają na swoich odkrywców. Będzie to też czas na zwiedzanie muzeum, poznanie się, wypicie wspólnej ciepłej herbaty przy piecu majstra warsztatowego Zbyszka Molendy – zachęcają do udziału przedstawiciele muzeum.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group