Czwartek, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 590
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z wizytą w Policach nad Metują

Wiadomości: Police nad Metują
Sobota, 6 marca 2010, 7:53
Aktualizacja: 7:58
Autor: UM, opr. MaS
Fot. UM
Na początku tygodnia pisaliśmy już o odwiedzinach członkiń koła LKP u Czeszek – a czym się w tym czasie zajmowała reszta świdnickiej delegacji?

Opieka nad seniorami, organizacja bazy dla usług opiekuńczych oraz funkcjonowanie organizacji wspierającej matki to główne sprawy omówione podczas wizyty delegacji ze Świdnicy w partnerskim mieście – Policach nad Metują w Republice Czeskiej.

Inspiracją do wyjazdu było spotkanie z władzami Polic, które odwiedziły Świdnicę w zeszłym roku. Okazało się wtedy, że czescy partnerzy mogą pochwalić się bardzo dobrą organizacją w zakresie pomocy społecznej. W jednodniowej wizycie uczestniczyli: Waldemar Skórski, zastępca prezydenta wraz z dwoma pracownikami urzędu miejskiego oraz Elżbieta Dudziak i Irena Okruta z Ligi Kobiet Polskich, a także Anna Sobczyk z firmy Centrum Twórczej Zabawy „Ale Heca”. Samorządowcy ze starostą Idą Seidelmanową i wicestarostą miasta Zdenkiem Kadidlo prowadzili rozmowy o wspólnych tzw. „miękkich” działaniach partnerskich oraz o dofinansowaniu inwestycji pozyskiwanym ze źródeł krajowych i unijnych.

- Szczegółowo zapoznaliśmy się z organizacją systemu pomocy społecznej w naszym partnerskim mieście. Najbardziej interesujący był wątek związany z realizacją usług opiekuńczych i mieszkaniami dla seniorów. Tu możemy w praktyce zobaczyć, jak przebiega realizacja pomysłu, nad którym w Świdnicy pracujemy od ubiegłego roku. Oczywiście nie można przy tego typu porównaniach zapominać o funkcjonującym w Czechach modelu prawno-finansowym. Zaangażowanie władz wojewódzkich i krajowych oraz poziom finansowania tych struktur jest dużo wyższy niż w Polsce – stwierdza Waldemar Skórski.

Szczególnie interesująca z punktu widzenia Świdnicy jest aktywność czterotysięcznych Polic w sferze budowlanej, bowiem to nieduże miasto pozyskało w ostatnim czasie dofinansowanie do budowy Domu Spokojnej Starości dla osób wymagających 24-godzinnej opieki, a rok wcześniej do remontu Domu Kultury.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group