Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 992
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Zabytkowy sarkofag

Sobota, 19 grudnia 2020, 15:25
Autor: red
Świebodzice: Zabytkowy sarkofag
Fot. UM Świebodzice
Zabytkowy sarkofag rodziny Hochbergów wrócił do Świebodzic.

17 grudnia, odbył się odbiór prac renowacyjnych sarkofagu barona i hrabiego Jana Henryka I z rodziny Hochbergów. Jest to drugi odrestaurowany sarkofag z 9 zabytkowych odnalezionych podczas remontu kościoła św. Mikołaja w Świebodzicach.
W trakcie prac w 2014 roku odkryto kryptę, w której znajdowało się 10 trumien (1 miedziana, 8 cynowych i 1 drewniana), należących do członków rodu Hochbergów-dawnych właścicieli Książa, Świebodzic i okolicznych ziem. W 2017 roku udało się wyremontować pierwszy z dziewięciu zabytkowych sarkofagów, miedziany Zuzanny Jadwigi z rodu Schaffegotsch. Odnowiony zabytek powrócił do krypty rodowej rodziny w kościele pw. św. Mikołaja po niemal trzech latach. Tak jak przy pierwszym, tak i teraz prace renowacyjne prowadziła pracownia konserwatorska Agnieszki i Tomasza Trzosów z Tych.
- To wspaniała rzecz zarówno dla parafii, jak i wszystkich mieszkańców. Mamy już dwa odrestaurowane sarkofagi. Cieszę się, że możemy uczcić tak znamienitych ludzi, którzy władali dawniej naszym miastem-mówi burmistrz miasta Paweł Ozga.

Koszt odnowienia XVII-wiecznego sarkofagu wyniósł 205 tys. złotych brutto, z czego 50 tys. złotych pokryły środki z budżetu miasta.

W pierwszej fazie prac konserwatorzy przeprowadzili bardzo złożone i skomplikowane prace, które miały na celu przywrócenie pierwotnej bryły i geometrii sarkofagu. Wykonano do niego wtórną konstrukcję wzmacniającą ze stali nierdzewnej. Został rozebrany na części składowe. Następnie Oczyszczono go z produktów korozji i uzupełniono wszystkie braki w ornamentach. Na koniec zabezpieczono, pozłocono i uzupełniono polichromię.

W odbiorze prac uczestniczyli: burmistrz miasta Paweł Ozga, Proboszcz parafii Józef Siemasz, Anna Nowakowska-Ciuchera z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków-Delegatura Wałbrzych, prezes zarządu Zamku Książ Anna Żabska, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusz Myktyszyn oraz wykonawca konserwator dzieł sztuki Tomasz Trzos.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group