Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 915
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Żarowianie pamiętają

Niedziela, 5 maja 2013, 11:53
Aktualizacja: 11:55
Autor: red.
Żarów: Żarowianie pamiętają
Fot. UM Żarów
Dokładnie 222 lata temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni, po burzliwej debacie przyjął ustawę rządową, która do historii przeszła jako Konstytucja 3 Maja. Wyjątkowego charakteru nadał jej fakt, że była pierwszym w Europie i drugim na świecie dokumentem, który regulował organizację władz państwowych oraz ustanawiał prawa i obowiązki obywateli. W piątek, 3 maja cała Polska obchodziła 222 rocznicę uchwalenia konstytucji majowej.

Także mieszkańcy gminy Żarów pamiętali o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski. Wszyscy zebrali się pod żarowskim Pomnikiem Pamięci Narodowej, aby tam złożyć kwiaty i symbolicznie oddać hołd twórcom tego majowego dokumentu.

- Składamy dziś hołd twórcom Konstytucji, testamentu Rzeczpospolitej Obojga Narodów, zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności wyznania i pokoju. Konstytucja 3 Maja połączyła chrześcijańskie tradycje Europy i wartości Oświecenia, umożliwiła powstanie i przetrwanie narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli i okupacji. Wartości zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie - wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy i rządy oparte na woli narodu stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Dziś, niech będą dla nas najważniejszym wzorem do naśladowania. Niech nasz udział w kolejnej rocznicy uchwalenia konstytucji świadczy o tym, że Polska nie jest nam obojętna. Że jest w naszych myślach, sercach i czynach - mówił zastępca burmistrza Grzegorz Osiecki.

Pod Pomnikiem Pamięci Narodowej, w piątkowe popołudnie kwiaty składali przedstawiciele władzy samorządowej Grzegorz Osiecki i sekretarz gminy Sylwia Pawlik, radni Rady Miejskiej, członkowie żarowskiej Młodzieżowej Rady Miejskiej, Gminnego Centrum Kultury i Sportu, Ośrodka Pomocy Społecznej, Biblioteki Publicznej, dyrektorzy i nauczyciele szkół oraz przedszkola wraz z uczniami, emeryci z żarowskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, żarowscy kombatanci, opiekunowie świetlic środowiskowych oraz mieszkańcy gminy Żarów.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group