Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 721
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Zatańczą dla Agatki

Czwartek, 26 października 2023, 9:19
Aktualizacja: 10:20
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Zatańczą dla Agatki
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Pierwszą operację ma za sobą, trwa zbiórka na drugą. W poniedziałek zatańczą dla Agatki Salamon.

Jej historia poruszyła serca wielu mieszkańców naszej gminy, którzy robią wszystko, co możliwe, by uzbierać środki na leczenie. Trzyletnia Agatka Salamon z Jaworzyny Śląskiej urodziła się z wrodzoną wadą serca, ma jednak szansę na powrót do zdrowia. We wrześniu przeszła pierwszą operację, która unormowała pracę małego serduszka. Przed nią jeszcze jedna, zapewniająca prawidłową jego budowę. Potrzebne są na to środki. Aby opłacić operację, wciąż brakuje prawie miliona złotych. W najbliższy poniedziałek, 30 października odbędzie się Zumba Party, z której dochód zasili zbiórkę dziewczynki.

Agatka urodziła się 6 września 2019 roku z wrodzoną wadą serca, występującą pod nazwą skorygowane przełożenie wielkich pni tętniczych. To bardzo rzadka wada, która prowadzi do niewydolności serduszka. Ze względu na specyfikę wady bardzo często towarzyszy jej blok przedsionkowo - komorowy. Na początku 2023 r. Agatka musiała być hospitalizowana, ponieważ badanie kontrolne wykazało zwolnienie pracy serca. Dzięki lekom udało się uzyskać przyspieszenie jego rytmu. Okazało się także, że dziewczynka ma szansę na wyleczenie. Klinika w Bostonie podjęła się dwuetapowej operacji, dzięki której przywrócone zostaną prawidłowe połączenia komorowo – przedsionkowe. 19 września odbył się pierwszy etap operacji, którego celem było przygotowanie lewej komory serca do wyższej pracy i pobudzenia jej do uzyskania odpowiedniej masy mięśniowej. - Po 5 godzinach usłyszeliśmy: operacja została wykonana zgodnie z planem. Opaska na tętnicę płucną została założona, ciśnienie w lewej komorze osiągnęło poziom 2/3 prawej komory, to bardzo dobrze rokuje. Przepływ między komorami został wykonany i lewa komora bardzo dobrze zniosła tę dodatkową pracę. Ze względu na całkowity blok przedsionkowo-komorowy i dla bezpieczeństwa Agatki zespół medyczny podjął decyzję o wszczepieniu rozrusznika, który stabilizuje pracę zarówno komór, jak i przedsionków. Po operacji Agatkę przewieziono na OIOM i mogliśmy ją zobaczyć... Cała okablowaną, z rurką intubacyjną i kroplówkami, ale na szczęście stabilną i bezpieczną. Lekarzy zaniepokoił pulsacyjny ruch przepony, okazało się, że to elektrody rozrusznika, które stymulują nerw. Błyskawicznie podjęto decyzję o ponownym otwarciu Agatki, by wyizolować nerw tkanką miękką od tych dwóch elektrod rozrusznika. Nie byliśmy na to przygotowani, w ciągu jednego dnia drzwi sali operacyjnej zamknęły się dwukrotnie! Na szczęście nie trwało to długo, a praca rozrusznika została unormowana. Nasza kruszynka musiała stoczyć pierwszą bitwę o zdrowe serduszko, a tym samym o własne życie. Za nią połowa walki, a przed jeszcze jedna operacja, na którą musimy uzbierać środki i bardzo potrzebujemy Twojej pomocy – relacjonują rodzice dziewczynki.

Aby serduszko Agatki było całkowicie zdrowe, lekarze muszą przeprowadzić drugą operację - double switch, która zapewni prawidłową jego budowę. Na sfinansowanie zabiegu wciąż potrzeba prawie miliona złotych. Dlatego mieszkańcy nie tylko naszej gminy, ale całego powiatu dwoją się i troją, aby zebrać niezbędną kwotę. Organizują zbiórki, kiermasze, wydarzenia charytatywne. Już w najbliższy poniedziałek, 30 października odbędzie się HALLOWEEN ZUMBA PARTY pod przewodnictwem Anety Witkowskiej. – Będzie straaasznie dużo ruchu, wystraszymy zbędne kilogramy i przeraźliwie szybko zjemy słodkości z kiermaszu ciast – zachęcają organizatorzy. Trening rozpocznie się o godz. 18.30 na stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej. Wstęp kosztuje 25 zł, dzieci wchodzą za darmo. Oprócz dużej ilości ruchu i kiermaszu ciast organizatorzy przewidują również atrakcje dla dzieci – możliwość zrobienia brokatowych tatuaży lub kolorowych warkoczyków. W czasie wydarzenia specjalnie wytypowane jury oceni przebrania uczestników. Najbardziej kreatywne stroje zostaną nagrodzone.

Na facebooku cały czas prowadzona jest specjalna grupa (www.facebook.com/groups/agatkowelove), na której każdy może wystawić bądź kupić wybrany przedmiot. Dochód ze sprzedaży zasila zbiórkę dziewczynki. Agatkę można wesprzeć także, wpłacając cegiełkę za pośrednictwem strony www.siepomaga.pl/agata-salamon.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group