Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 970
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Witoszów Dolny: Zdolne Ślązaki w Witoszowie Dolnym

Piątek, 14 grudnia 2012, 12:09
Aktualizacja: 12:10
Autor: red.
Witoszów Dolny: Zdolne Ślązaki w Witoszowie Dolnym
Fot. użyczone
Tylko 5 uczniów reprezentować będzie powiat świdnicki w XIII edycji konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista. W tym gronie są 2 uczennice z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym: Sara Borkowska i Anna Cichoń.

Opiekunem uczennic jest Agnieszka Malczewska – nauczyciel matematyki w Gimnazjum w Witoszowie Dolnym. Realizatorem XIII edycji konkursów zDolny Ślązak Gimnazjalista w ramach bloków: matematyczno-fizycznego, humanistycznego, przyrodniczego oraz Konkursu Interdyscyplinarnego zDolny Ślązaczek jest Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

Jest to najbardziej prestiżowy konkurs wojewódzki adresowany do gimnazjalistów z terenu Dolnego Śląska. Jego celem jest wspieranie uzdolnień uczniów (konkurs realizowany jest w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień). Pozwala laureatom na wolny wybór szkoły średniej i zwalnia ich z części matematyczno-przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego, a finalistom daje dodatkowe punkty rekrutacyjne.

Skrót regulaminu:
• Do konkursu może przystąpić każdy uczeń gimnazjum z terenu Dolnego Śląska zgłoszony przez szkołę.
• Zgłaszanie szkół, pobieranie arkuszy do etapu szkolnego i wpisywanie wyników przez szkolne komisje konkursowe odbywa się za pośrednictwem internetu.
• Pierwszy etap odbywa się w macierzystej szkole w wyznaczonym dniu. W czasie 60 minut rozwiązuje się 40 zadań testu jednokrotnego wyboru z matematyki i fizyki.
• Do etapu powiatowego kwalifikuje się co najmniej 5% uczestników etapu szkolnego z każdej szkoły.
• Etap powiatowy odbywa się w wyznaczonych szkołach. Trwa 90 minut i zawiera 24 zadania testowe i otwarte (punktowane w skali 1-3) z matematyki i fizyki.
• Do finału kwalifikuje się 10% uczestników zawodów powiatowych. Wybierają oni dyscyplinę, w której chcą rozgrywać zawody finałowe.
• Etap finałowy rozgrywany jest w Instytucie Matematycznym i Instytucie Fizyki UWr.
• Finał matematyczny to 6 zadań otwartych do rozwiązania w ciągu 150 minut.
• Finał z fizyki jest ustny i polega na wyjaśnianiu problemów teoretycznych, rozwiązywaniu zadań rachunkowych, obserwowaniu i wyjaśnianiu prezentowanych doświadczeń, samodzielnym wykonaniu doświadczenia oraz zinterpretowaniu jego wyników z powołaniem się na zasady i prawa fizyczne.
• Laureatami zostaje ok. 30% uczestników finału matematycznego i fizycznego. Otrzymują oni imienne zaproszenia (adresowane na szkołę) na uroczystą galę, podczas której wręczane są nagrody.
• Wyniki poszczególnych etapów publikowane są na stronie internetowej konkursu. Uczniowie mogą mieć wgląd do swoich prac i mają prawo składania reklamacji. Prace z etapu II i III są skanowane i udostępniane w internecie po wpisaniu kodu zawodnika.
• Podczas zawodów dozwolone jest używanie kalkulatorów.

W dotychczasowej historii gminnej oświaty aż 6 uczniów zdobyło laury w konkursie zDolny Ślązak, a tym samym miało wolny wybór szkoły średniej: Bartosz Czarnotta, Beata Janus, Agnieszka Ostrowska (j.polski), Natalia Jóźwiak, Bartosz Czarnotta (historia), Małgorzata Laska – (język angielski).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group