Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1011
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Zespół do spraw zasadności przekształcenia Latawca w spółkę powołany

Środa, 9 marca 2011, 16:51
Aktualizacja: 16:52
Autor: red.
Świdnica: Zespół do spraw zasadności przekształcenia Latawca w spółkę powołany
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Czy opłaca się świdnicki szpital przekształcić w spółkę prawa handlowego? Sprawdzi to specjalny zespół powołany przez zarząd powiatu. Władze powiatu poważnie myślą o zmianie działającego obecnie w formie SP ZOZ szpitala w spółkę prawa handlowego. Zespołem pokieruje wicestarosta Alicja Synowska.

- Chcemy, aby zespół tworzyli przedstawiciele wszystkich środowisk - mówi wicestarosta Synowska. - Dlatego w skład zespołu wejdą radni powiatowi, dyrektor szpitala i dyrektor wydziału zdrowia świdnickiego starostwa. Do rozmów zaprosimy także związki zawodowe i ekspertów.

Zespół będą tworzyć Radni Rady Powiatu w Świdnicy – Daria Kurek, Krzysztof Sołtys, Tadeusz Zawadzki i Henryk Rataj, dyrektor wydziału zdrowia Zbigniew Okarmus i radca prawny Artur Nazimek ze starostwa oraz dyrektor szpitala Jacek Domejko wraz z zastępca do spraw ekonomicznych Grzegorzem Klocem. Z ramienia wojewody do prac w zespole oddelegowany został Tomasz Kurzawa. Nie ma jeszcze decyzji Prawa i Sprawiedliwości, kto z ramienia tej partii będzie wchodzi w skład zespołu.

Prace mają potrwać kilka miesięcy. Planuje się, że analiza będzie gotowa pod koniec czerwca. Przygotowany materiał ma pozwolić na ocenę, czy przekształcenie w spółkę prawa handlowego będzie korzystne dla placówki, personelu i pacjentów. Dodatkowo ma wskazać kierunek, w jakim mogłoby pójść przekształcenie.
- Zmiany te są nieuniknione - mówi starosta Zygmunt Worsa. - Do podjęcia działań zmobilizowała nas zapowiedź kolejnej ustawy o działalności leczniczej, która ma trafić pod obrady Sejmu w kwietniu. Wprawdzie ustawa nie zakłada obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki, ale zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Przekształcenie nie jest równoznaczne z prywatyzacją. - Jest bowiem różnica między szpitalami prywatnymi a niepublicznymi samorządowymi - tłumaczy Monika Żmijewska, rzecznik prasowy starostwa. - Udziały w tych pierwszych należą przede wszystkim do prywatnych inwestorów, natomiast w szpitalach samorządowych najczęściej udziałowcem większościowym jest w dalszym ciągu podmiot publiczny, czyli jednostka samorządu terytorialnego. W tym przypadku sto procent udziałów w spółce miałby powiat.

- Ustawa może wejść w życie już w czerwcu, więc nie mamy zbyt wiele czasu - mówi starosta. - A budżet powiatu nie stać na pokrywanie strat SP ZOZ-u.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group