Sobota, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 774
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Zimowe prace na drogach w naszym powiecie

Czwartek, 9 lutego 2012, 10:42
Aktualizacja: 17:59
Autor: red
Świdnica: Zimowe prace na drogach w naszym powiecie
Fot. użyczone
127 km dróg z uporządkowanymi poboczami i 89 km po wycince drzew i krzewów to ubiegłoroczne liczby prac przy powiatowych drogach. Prace te kontynuowane są także w styczniu i lutym. Tylko w tym roku uporządkowano już 8 km powiatowych tras.

Mimo okresu zimowego pogoda pozwala na prowadzenie prac porządkowych przy powiatowych drogach. Oprócz działań w ramach „akcji zima” brygady Służby Drogowej Powiatu Świnickiego tylko w styczniu i lutym wycięli już 3 km poboczy i „odkrzaczyli” ponad 5 km rowów i przydrożnych skarp.

- Obecnie prace prowadzone są w miejscowości Lasek i Gościsław na odcinku od drogi krajowej nr 5 w kierunku powiatu średzkiego oraz na drodze Strzegom – Żólkiewka. Wcześniej odkrzaczyliśmy odcinek Sady-Biała. – mówi Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego. – Dzięki tym pracom poprawia się widoczność na drogach, jest więc zdecydowanie bezpieczniej.

Dodatkowo ścinka poboczy, korekta drzew i krzewów czy usunięcie suchych gałęzi zabezpiecza drogi przed gromadzeniem się wody. - Woda jest podstawowym czynnikiem, który w największym stopniu niszczy nawierzchnię. Nawet dobrze zaprojektowana i wykonana droga może po pewnym czasie ulec szkodliwym działaniom wody i mrozu. Dlatego tak bardzo zwracamy uwagę na systematyczne pielęgnowanie i porządkowanie poboczy w myśl zasady, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. – dodaje Sabina Cebula z Zarządu Powiatu, odpowiedzialna za powiatowe drogi.

Ścinki poboczy wykonuje się ze spadkiem poprzecznym w kierunku rowu, co pozwala na odprowadzenie wód opadowych i powierzchniowych poza korpus drogi. Woda powoduje bowiem największe zniszczenia właśnie w nawierzchni. Przenika do szczelin i spękań nawierzchni, rozluźnia i niszczy jej spójność. Przy obecnych ujemnych temperaturach współdziałanie mrozu i wody powoduje pojawianie się wysadzin i przełomów, co zagraża bezpieczeństwu na drogach. - A tego zdecydowanie chcemy uniknąć. – podkreśla Marek Olesiński.

Prace porządkujące powiatowe pobocza będą kontynuowane. Ujemne temperatury nie przeszkadzają bowiem w ich prowadzeniu w okresie zimowym.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group