Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 660
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Żłobek płatny od godziny

Sobota, 3 września 2011, 9:21
Aktualizacja: 9:29
Autor: GrA
Świdnica: Żłobek płatny od godziny
Szczegółowo sprawę wprowadzenia nowego systemu opłat za pobyt dziecka w żłobku omawiano na posiedzeniu komisji oświaty w środę 31 sierpnia
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej Świdnica radni zdecydowali o zniesieniu stałej opłaty za pobyt dziecka w żłobku miejskim. Od października opłaty za żłobek będą rozliczane w systemie godzinowym.

Podobnie, jak przedszkola. Tyle, tylko, że w przypadku żłobka stawki nie będą tak wysokie. Za każdą godzinę pobytu dziecka w żłobku rodzic zapłaci 0,69 groszy. Jeśli dziecko jest pod opieką placówki przez dziewięć godzin dziennie to ta kwota wyniesie 137 złotych. – Zdecydowana większość rodziców posyła swoje dziecko na 9 godzin do żłobka – wyjaśniał na wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy dyrektor Departamentu Oświaty i Wychowania Tadeusz Niedzielski.

Od 2009 roku opłata za pobyt dziecka w żłobku wynosiła 115 złotych. Jeszcze w maju świdniccy radni podjęli decyzję o zwiększeniu tej kwoty do 137 złotych miesięcznie. Tymczasem uchwała została unieważniona przez wojewodę dolnośląskiego. – Nadzór prawny wojewody uchylił nam uchwałę dotyczącą stawek opłat za żłobek. To podobna sytuacja, jak w przypadku przedszkoli – wyjaśnia Tadeusz Niedzielski.

Wraz z nowym systemem opłat wzrośnie także stawka żywieniowa z 5,00 złotych do 5,54 złotych za jeden dzień, co w miesiącu da 121 złotych. – Uwierzcie mi Państwo, że sprawdzałem i jesteśmy na Dolnym Śląsku najtańszą placówką. Nie znalazłem żłobka z takimi samymi albo niższymi opłatami – wyjaśnia Tadeusz Niedzielski.

Mimo tego, część radnych była przeciwko wprowadzeniu uchwały. Tak głosował klub Prawa i Sprawiedliwości oraz klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Klub PiS chce podkreślić fakt, że ta uchwała jest formą podwyżki. Obciąża budżet rodziny o kilkadziesiąt złotych mniej – mówił na wczorajszej sesji radny Robert Garstecki. Sytuacji bronił zastępca prezydenta Świdnicy Waldemar Skórski. - Z wyliczenia wynika, że rodzice tych dzieci, które przebywają w żłobku 9 godzin zapłacą około 22 złotych więcej niż do tej pory. Ci, którzy zostawiają dziecko na mniej godzin zapłacą tyle samo, albo nawet mniej niż dotychczas- wyjaśnia Waldemar Skórski.

Ostatecznie uchwała została przyjęta 12 głosami „za”, przy 8 głosach „wstrzymujących”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group