Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 968
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Zmarła Janina Kalicińska

Środa, 6 maja 2020, 15:51
Autor: red
Strzegom: Zmarła Janina Kalicińska
Fot. UM Strzegom
Zmarła Janina Kalicińska. Przez 18 lat, jako członek jury, związana była z Międzynarodowym Festiwalem Folkloru w Strzegomiu. W naszym festiwalu po raz ostatni uczestniczyła w 2011 r.

Janina Kalicińska
(26 maja 1920 r. - 30 kwietnia 2020 r.)
fot. archiwum GOK Mogilany

Etnochoreograf, pedagog, wybitna specjalistka z zakresu folkloru krakowskiego i prezentacji folkloru na scenie, ekspert Polskiej Sekcji CIOFF, juror, konsultant, członek komisji artystycznych przeglądów i festiwali regionalnych i międzynarodowych. Laureatka wielu nagród i wyróżnień - łącznie z tym dla niej najważniejszym: Nagrodą im. Oskara Kolberga w uznaniu zasług dla Kultury Ludowej.

Janina Kalicińska całe swoje życie poświęciła dla tańca. Niestrudzenie kształciła całe pokolenia instruktorów i choreografów, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Od lat współpracowała z Zespołem Folklorystycznym "Kostrzanie". Przeniosła do naszego zespołu folklor krakowski, realizując tak bardzo lubiany przez "Kostrzan" i strzegomską publiczność program: "Kraków Brzeski".
Pani Janeczka - jak często o niej mówiono w środowisku folklorystycznym - wniosła nieoceniony wkład w rozwój Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu. Po raz pierwszy zasiadła w jury festiwalu w 1993 r., aby przez kolejne lata wspomagać swoją wiedzą i doświadczeniem, i być wsparciem dla zespołów, zarówno tych z Polski, jak i z zagranicy. W jury Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu zasiadała aż 18 razy, po raz ostatni w 2011 r. W sierpniu 2016 r. podczas XXV edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu burmistrz Strzegomia przyznał jej tytuł honorowy "Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej". Nigdy tego tytułu nie odebrała twierdząc, że odbierze go osobiście w Strzegomiu podczas jej pobytu na kolejnej edycji strzegomskiego festiwalu. Z żalem, a jednocześnie z wielką wdzięcznością burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta przekaże ten tytuł rodzinie pani Janeczki podczas uroczystości pogrzebowych w dniu 6 maja 2020 r. na Starym Cmentarzu na Zabłociu w Tarnowie.

Janina Kalicińśka urodziła się w 1920 r. w Wierzchosławicach. Jej rodzice byli przedwojennymi nauczycielami i działaczami ludowymi, przez co ich dom stale żył śpiewem, teatrem i tańcem ludowym. W 1945 r. ukończyła studia na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach. Od dzieciństwa, jak wspominała, kochała przede wszystkim balet i taniec. W 1948 r. postanowiła wyjechać do Krakowa, gdzie rozpoczęła pracę nauczyciela zajęć teatralno-tanecznych, w międzyczasie kończąc studia choreogra?czne. Przez cały okres współpracowała z młodzieżą w Krakowie i w sąsiednich powiatach, uczyła także młodzież głuchoniemą. Oprócz tańców narodowych coraz bliższe stały się jej tańce ludowe. Z czasem zaczynała opracowywać własne propozycje dotyczące folkloru tanecznego Krakowiaków Wschodnich. Prowadziła zespół Nauczycielski z Brzeska (Krakowiacy Wschodni), bazując na zapamiętanej z dawnych lat pracy terenowej i melodiach. Tradycyjne elementy stroju, obrzędów i muzyki zbierali dla niej również członkowie zespołu - nauczyciele. Janina Kalicińska potra?ła przygotować układy taneczne zarówno dla wiejskiego zespołu ludowego, jak i na dożynkowe 150 par. Posiadała olbrzymie doświadczenie zarówno pedagogiczne, jak i merytoryczne. Swoją niezwykłą aktywność potra?ła przekazać młodym pokoleniom choreografów i ludowych tancerzy. Była wykładowcą na Studiach Folklorystycznych w Nowym Sączu oraz w Poznaniu i należała do tzw. Szkoły Krakowskiej Choreografów, których duchowym i merytorycznym przewodnikiem był prof. Roman Reinfuss. Swoją wiedzą dzieliła się z wieloma zespołami regionalnymi oraz zespołami pieśni i tańca.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group