Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 917
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania

Sobota, 27 kwietnia 2019, 7:51
Autor: red
26 kwietnia radni miejscy podjęli uchwałę zmieniającą dotychczasowe regulacje w Strefie Płatnego Parkowania w Świdnicy. Zmienią się też wysokości stawek opłat abonamentowych i dodatkowych. Podyktowane jest to przede wszystkim zwiększeniem rotacji pojazdów w centrum miasta.

Strefa funkcjonuje w mieście od 22 lat. Powstała na wniosek przede wszystkim mieszkańców dzielnicy centralnej oraz właścicieli i najemców lokali użytkowych, w tym biur, kancelarii prawnych, restauracji, sklepów i hoteli, gdyż natłok pojazdów w tej części miasta był tak duży, iż ograniczał możliwości korzystania przez klientów tych instytucji ze swobodnego dotarcia do nich. Najważniejszym założeniem było wymuszenie rotacji pojazdów w taki sposób, aby kierowca po załatwieniu sprawy opuszczał strefę. Wprowadzone obecnie do uchwały zmiany mają właśnie na celu zwiększenie tej rotacji. Co więcej w obecnych czasach, gdy tak bardzo przybyło samochodów jest to jeszcze ważniejszy aspekt.
- Nie ma w Polsce miasta średniego lub dużego, które nie ograniczałoby czasu postoju poprzez wprowadzenie opłat w centralnej strefie. Większość miast bazuje na starówkach, których infrastruktura drogowa powstała kilkadziesiąt czy też kilkaset lat temu. W takim przypadku jest też Świdnica, której główny układ urbanistyczny powstawał przed stuleciami. Dziś wygospodarowanie dodatkowych miejsc parkingowych w tym miejscu jest niemożliwe, stąd też utrzymanie strefy i co za tym idzie rotacja pojazdów jest jedynym i jak najbardziej rozważnym rozwiązaniem – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Na podstawie dokonanych obserwacji i analiz stwierdzono, że aktualnie obowiązująca taryfa opłat w Stefie Płatnego Parkowania wymaga zmian w opłatach dodatkowych, jak również opłatach abonamentowych. Taryfy te od 2011 roku nie były zmieniane.
Wprowadzono zmianę metodologii przyjętych rozwiązań w funkcjonowaniu SPP w przypadku abonamentów rocznych mieszkańca poprzez wydawanie abonamentów na pojazdy w gospodarstwie domowym.

Na dotychczasowym poziomie pozostawiono ceny abonamentów ogólnodostępnych na numer rejestracyjny i podniesiono ceny abonamentów ogólnodostępnych na okaziciela (bez nr rejestracyjnego). Wynoszą one:
 abonament tygodniowy z 50 zł na 70 zł;
 abonament miesięczny z 120 zł na 200 zł;
 abonament kwartalny z 300 zł na 500 zł;
 abonament użyteczności publicznej z 400 zł na 600 zł;
 abonament roczny na II strefę z 400 zł na 600 zł;
 abonament roczny z 700 zł na 1 200 zł.

Zmodyfikowany został także taryfikator opłaty dodatkowej za nieopłacony postój. W przypadku nieuiszczenia opłaty za parkowanie kierowca może wpłacić należność w biurze SPP – do 16 godzin od momentu wypisania wezwania (licząc czas funkcjonowania SPP) opłata ta wyniesie 30 zł, a powyżej tego czasu – 50 zł. Zlikwidowano opcję opłaty do 3 godzin. Natomiast w przypadku przekroczenia opłaconego czasu parkowania wysokość opłaty dodatkowej, przy wniesieniu jej w biurze SPP do 3 godzin wyniesie 10 zł (wcześniej było to 5 zł). Pozostałe kwoty, czyli opłata w czasie od 3 do 16 godzin wyniesie 30 zł, a powyżej 16 godzin – 50 zł.

Przypomnieć należy także, że w ostatnim roku radni na wniosek prezydent miasta podjęli też decyzje o wyłączeniu ze strefy skrajnych ulic, czyli m.in. ul. Księżnej Agnieszki oraz ul. Traugutta, a także obszar parkingu przed halą targową przy ulicy Budowlanej , parkingu za bankiem BKO BP przy ulicy Bohaterów Getta oraz sięgacz ulicy Kotlarskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group