Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 947
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Strzegom: Zmienią swoje oblicze już niedługo

Środa, 27 lutego 2013, 12:25
Autor: red.
Gmina Strzegom: Zmienią swoje oblicze już niedługo
Fot. użyczone
W 2013 r. na terenie gminy Strzegom zaplanowano liczne remonty dróg i chodników. Już w jego pierwszej połowie realizowanych będzie szereg inwestycji, które będą miały znaczący wpływ na poprawę komfortu wszystkich użytkowników strzegomskich ulic.

Przebudowy doczekają się chodniki przy drodze 374 na odcinku od ul. Legnickiej do ul. Kasztelańskiej w Strzegomiu. Pierwszy etap zrealizowany będzie na podstawie zawartego porozumienia pomiędzy gminą Strzegom, a województwem dolnośląskim. Zakres prac obejmie przebudowę zatoki autobusowej przy ul. Legnickiej, remont chodników od skrzyżowania ul. T. Kościuszki z ul. Legnicką do końca chodnika z kostki betonowej wzdłuż budynku nr 3 przy ul. Legnickiej oraz remont „cypla” na skrzyżowaniu Al. Wojska Polskiego i ul. Legnickiej. Wykonawcą będzie, wyłoniona w drodze przetargu nieograniczonego, będzie firma „Fomac” ze Świdnicy. Wartość robót na podstawie umowy zawartej z wykonawcą to natomiast 276.750,00 zł. Prace mają zakończyć się do 31 maja 2013 r.

To nie koniec inwestycji na terenie Strzegomia. Realizowane będzie również zadanie pod nazwą „Przebudowa drogi gminnej ul. Koszarowej w Strzegomiu wraz z budową drobnej infrastruktury przestrzeni publicznej na terenach powojskowych” . - W pierwszym etapie przebudowany zostanie odcinek ul. Koszarowej w Strzegomiu”. Inwestycja jest przewidziana do współfinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 - Priorytet 9 – „Odnowa zdegradowanych obszarów na terenie Dolnego Śląska (Miasta)”, Działanie 9.1 – „Odnowa zdegradowanych obszarów miejskich w miastach powyżej 10 tysięcy mieszkańców” – wyjaśnia Ewelina Kowalska, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.

Osiedle Graby w ostatnim czasie całkowicie zmienia swój wizerunek. Nowo wyremontowana ulica Dolna już cieszy mieszkańców. To jednak nie koniec inwestycji w tej części miasta. - Obecnie trwa projektowanie przebudowy dróg na osiedlu Graby. Gmina zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie tego zadania w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Gminnych tzw. „schetynówki”, o ile program ten będzie kontynuowany po 2013 roku. Na rok 2013 przewidujemy dofinansowanie z tego programu przebudowy ul. Szarych Szeregów – mówi Irena Kowalska, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.

Opracowywany projekt obejmuje przebudowę ulicy Wałbrzyskiej od skrzyżowania z drogą krajową nr 5, ulicy wzdłuż nowego cmentarza, wykonanie tam chodnika i oświetlenia ulicznego, wykonanie nawierzchni łącznika odcinka drogi o nawierzchni gruntowej pomiędzy ul. Wałbrzyską a drogą krajową nr 5, nawierzchni i chodnika ul. Wałbrzyskiej ze skrzyżowaniem z ul. Dolną i Jeleniogórską, ul. Jeleniogórską i Górniczą na całej długości. W grudniu 2012 r. w Urzędzie Miejskim zorganizowano spotkanie konsultacyjne w sprawie przebudowy, lecz pomimo zamieszczenia pisemnego zawiadomienia w różnych punktach na Grabach, między innymi w witrynach sklepów oraz na stronach internetowych gminy, przyszło zaledwie kilku mieszkańców tej części miasta. Projekt wraz z pozwoleniem na budowę powinien być gotowy w maju tego roku.

To nie jedyna „schetynówka”, która powstanie w 2013 r. na terenie gminy Strzegom i kolejna dobra wiadomość dla mieszkańców. Będzie to remont drogi na odcinku Granica – Tomkowice. Długość przebudowanego odcinka wynosić będzie 1,52 km. Wartość zadania, według kosztorysu inwestorskiego, to 2.449.954 zł, w tym 1.200.000 zł to dotacja z gminy Strzegom. Rozstrzygnięcie i wyłonienie wykonawcy inwestycji ma nastąpić do końca marca. Prace rozpoczną się w kwietniu, a ich zakończenie przewidziane jest na lipiec. Zakres robót to przede wszystkim poszerzenie drogi i wzmocnienie podbudowy (podniesienie nośności) pod transport kruszyw.

Warto podkreślić, że powiat mógł zgłosić tylko jedną drogę do programu „schetynówka”. Dzięki staraniom całego zarządu powiatu oraz radnych powiatowych, wyremontowana zostanie w tym roku droga na terenie gminy Strzegom – mówi Sabina Cebula, etatowy członek zarządu powiatu świdnickiego. – Cieszy dobra współpraca z powiatem, ponieważ dzięki niej udaje nam się systematycznie poprawić stan dróg na terenie gminy Strzegom – mówi Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

Zadowolenia z inwestycji nie kryje również Andrzej Szczepanik, sołtys Tomkowic. – Niejednokrotnie wyrażałem swój niepokój spowodowany opłakanym stanem tej drogi. Doceniam fakt, że Urząd Wojewódzki zrozumiał nasze problemy i dofinansował to przedsięwzięcie. Liczę, że nowo wyremontowana droga pozwoli na rozładowanie ruchu dużych samochodów, który teraz odbywa się przez Graby – podkreśla sołtys.

Szarych Szeregów zmieni się nie do poznania
Gmina Strzegom złożyła wniosek o dofinansowanie kolejnej inwestycji w ramach Narodowego Program Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój. Złożony przez gminę wniosek zostało oceniony merytorycznie przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki. Wniosek gminy jest na pierwszym miejscu listy rankingowej. Gmina ma więc szansę uzyskać wsparcie finansowe w wysokości do 50% wartości inwestycji. Wnioskowana kwota dofinansowania to 1 869 600,00 zł. Realizacja tej inwestycji z pewnością ucieszy strzegomian i będzie miała znaczący wpływ na poprawę wizerunku nie tylko okolicy, ale i całego miasta.

Ulica Szarych Szeregów jest bardzo starym traktem, o czym świadczy fakt, że została wybudowana przed II Wojną Światową. Niestety, jej wiek nie wydaje się być wcale zaletą, ponieważ jest jedną z najbardziej zniszczonych i wyeksploatowanych ulic w gminie. - Każdy, kto chociaż raz przejechał tą drogą wie, że jej stan techniczny zagraża bezpieczeństwu kierowców i innych użytkowników – mówią strzegomianie.

Trakt nie posiada żadnych udogodnień dla osób niepełnosprawnych, a na całym przebudowywanym odcinku znajduje się tylko jedno przejście dla pieszych - w pobliżu skrzyżowania z ul. Kasztelańską. Jezdnia, objęta przebudową, wykonana jest z kostki kamiennej i nawierzchni bitumicznej. Jezdnia i chodniki na całej długości w wielu miejscach są zapadnięte, wybrzuszone, posiadają liczne ubytki, spękania i odkształcenia. Najlepiej wiedzą o tym kierowcy, którzy zmuszeni są narażać na szwank swoje samochody, kiedy przejeżdżają tym odcinkiem Strzegomia. Znaczne pofałdowania nawierzchni spowalniają ruch i zmuszają kierowców do gwałtownych manewrów w celu uniknięcia uszkodzenia samochodu. Stanowi to zagrożenie dla rowerzystów i pieszych. Istotnym problemem są także rozbudowane systemy korzeniowe drzew, które powodują odkształcenia nawierzchni.

Po przebudowie droga będzie prezentowała się naprawdę imponująco. - Będzie miała nawierzchnię asfaltową. Zbudowana zostanie dwukierunkowa ścieżka rowerowa, zatoki parkingowe, a chodniki zyskają nową nawierzchnię – mówi Anna Hałas, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. To jednak nie wszystko. Powstaną nowe, dostosowane dla osób niepełnosprawnych przejścia dla pieszych i jedno przejście pieszo-rowerowe.

Całości dopełnią nowe nasadzenia, które nie będą w przyszłości niszczyć nawierzchni. Duży wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców będzie miało także nowoczesne oświetlenie uliczne w technologii Led. Przy okazji remontu ulicy, zyska również sąsiadująca z nią ulica Wolska, gdzie wykonane zostaną chodniki i oświetlenie.

(Małgorzata Kus-Pożoga)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group