Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 613
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Znają baśnie Andersena

Wiadomości: Świdnica
Niedziela, 15 kwietnia 2012, 9:18
Aktualizacja: 9:24
Autor: red
Fot. użyczone
Rozumiejąc potrzebę stałego kontaktu dzieci z książką, już po raz drugi, w Szkole Podstawowej nr 315 w Świdnicy odbył się Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Znamy baśnie H. CH. Andersena".

2 kwietnia przypada rocznica urodzin baśniopisarza, która pokrywa się z „Międzynarodowym Dniem Książki Dziecięcej”; w związku z tymi uroczystościami w klasach młodszych odbyły się „Spotkania z Andersenem”, podczas których 3 kwietnia uczniowie klasy III „a” wzięli udział w szkolnym konkursie czytelniczym, który miał za zadanie wyłonienie najlepszych uczniów, którzy kilka dni później reprezentowali naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie. Największą znajomością baśni wykazały się: Aurelia Wolak
i Anna Rogowska.
Wystrój sali konkursowej uświetniły: wystawa prac plastycznych „Bohaterowie baśni H. Ch. Andersena”, wystawka książek, gazetka z wykorzystaniem zdjęć prezentujących miejsca związane z Andersenem, rysunki postaci baśni Andersena oraz wiersze adresowane do bajkopisarza.
Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, pogłębianie wiadomości związanych z życiem i twórczością Hansa Christiana Andersena, popularyzacja baśni , umożliwienie zaprezentowania pasji czytelniczych i zdobytej wiedzy.
Dnia 12 kwietnia do konkursu przystąpili, także inni uczniowie klas III ze szkół podstawowych : Sp. nr 1, nr 4, nr 6, nr 105, nr 315, Szkoła Podstawowa Caritas i Szkoła Społeczna. Dwuosobowe składy musiały wcześniej zapoznać się z ośmioma baśniami oraz przygotować pracę plastyczną związaną tematycznie z konkursem.
Zmagania o miano najlepszych znawców bajek odbyły się w trzech etapach. W pierwszym etapie uczniowie oglądnęli prezentację multimedialną, przygotowaną przez panią Annę Burą, dotyczącą życia i twórczości Andersena. Na jej podstawie uzupełniali test. W drugiej części rozwiązywali zadania konkursowe, które były przedstawione w postaci slajdów: rozwiązywali zagadki, podawali tytuły baśni i ich bohaterów na podstawie odczytanych cytatów i fragmentów, rozwiązywali krzyżówkę, numerowali historyjkę obrazkową „Calineczka” według kolejności zdarzeń, dopasowywali bohaterów, rekwizyty i morały do tytułów baśni.
W ostatniej części zmagań panie, które pełniły funkcję jurorek w całym konkursie, oceniły też prace plastyczne związane z baśniami Andersena. Poziom był bardzo wyrównany, towarzyszyła mu miła, ale także pełna zdrowej rywalizacji atmosfera.
Na koniec podsumowano punkty, wręczono pamiątkowe dyplomy, „słodkie co nie co” i nagrody w postaci książek dla wszystkich uczestników.
Jeden dzień do świętowania „Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej” to za mało. Po udanym przebiegu konkursu pani bibliotekarka – Anna Bura zaprosiła do dalszej zabawy z Andersenem wszystkie dzieci klas młodszych.

Tego typu konkursy czy imprezy szkolne są nie tylko dobrą zabawą, ale przede wszystkim ogromnym przeżyciem osobistym dla każdego uczestnika; aktywizują wszystkie dzieci do czytania baśni dostarczających wrażeń, a te z kolei pozostają w ich pamięci na długie lata.
Najlepszymi znawcami baśni okazali się:
I miejsce: Sp. Nr 315 – Paulina Rogowska i Aurelia Wolak,
II miejsce: Sp. Nr 1 – Weronika Trojan i Łukasz Woźny,
III miejsce: Sp. Nr 4 – Dominika Bezykca i Natalia Grabowska.

Konkurs przygotowany został przez panie:
- Jolantę Rękas,
- Magdalenę Noceń,
- Annę Burą – koordynatorkę konkursu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group