Czwartek, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 534
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Znów brakuje krwi

Wiadomości: Region
Środa, 29 maja 2013, 11:22
Aktualizacja: 11:24
Autor: PAW
Fot. red.
Obecnie, wcześniej niż zwykle, RCKiK zauważa zmniejszenie ilości dawców zgłaszających się do oddania krwi.

Aby zaopatrzyć szpitale naszego regionu (11 powiatów) potrzeba dziennie pobrać około 130 donacji krwi (donacja to oddanie krwi pełnej - 450ml. przez jednego dawcę). Zdarzają się niestety dni, gdy pobieranych jest dziennie około 80 - 90 donacji.

Dla dorosłego, zdrowego człowieka oddanie 450 ml. krwi to kilkanaście minut, natomiast krew jako lek to dla wielu ludzi życie.

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne - do poboru używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Do oddania krwi należy zgłosić się z dokumentem stwierdzającym tożsamość, z numerem pesel, po lekkim śniadaniu i wypiciu większej niż zwykle ilości płynów.

Dzień, w którym oddajemy krew, jest ustawowo wolnym od pracy lub nauki. Po oddaniu krwi Honorowy Krwiodawca otrzymuje ekwiwalent kaloryczny w postaci 9 czekolad (na okres letni dodano po 1 czekoladzie).

Krew to bezcenny lek, którego nie można kupić w żadnym sklepie, za żadne pieniądze. Można go pozyskać wyłącznie od drugiego człowieka.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ola 29-05-2013 12:45
dużo ludzi by chciało oddać krew lecz niestety nie mogą bo miały kontakt z kimś kto ma hbv,hcv,podkreślam,że same są zdrowe lecz niestety według wymogów RCK nie można.A ile by więcej było krwi.....Więc może zmieńcie kryteria i pozwólcie takim ludziom też oddać krew,bo niedługo wszyscy będą na coś chorzy i będą mieli w rodzinach osoby chore i wkońcu nikt nie będzie mógł oddawać krwi mimo ,że będą chęci...dziękuję Ola.
~xxx 29-05-2013 19:39
ludzie chętnie oddali by krew tylko pytanie gdzie. Punkt jaki był przy latawcu został zamknięty. Raz w tygodniu pojawia się RCKiK w świdnicy w czwartki. TU JEST PROBLEM.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group