Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 957
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Zobacz plan zimowego utrzymania dróg wojewódzkich

Poniedziałek, 29 listopada 2010, 13:35
Aktualizacja: 16:12
Autor: KO
powiat świdnicki: Zobacz plan zimowego utrzymania dróg wojewódzkich
Zbliżenie na nasz powiat i powiaty okoliczne.
Fot. DSDiK
Zapomnijmy o czarnej jezdni przez całą dobę. W powiecie świdnickim drogi wojewódzkie mają II, III i IV standard odśnieżania. Dziś o 6.00 na całym Dolnym Śląsku pracowały 32 jednostki odśnieżające drogi wojewódzkie. Działają one według ściśle określonego planu, który zakłada, że np. na trasie na Wałbrzych przez Modliszów dopuszcza się przerwy w komunikacji do 8 godzin!

Zasady odśnieżania i usuwania śliskości zimowej opierają się na sześciu standardach. Pierwszego, który zakłada, że jezdnia ma być czarna, a przejezdność całodobowa – na Dolnym Śląsku na drogach wojewódzkich nie ma.

Najwyższy standard wśród dróg wojewódzkich w naszym powiecie ma trasa na Dzierżoniów – stopień II, co oznacza, że droga musi być odśnieżona i posypana na całej długości, a błoto pośniegowe może tu zalegać maksymalnie 6 godzin. Trzeci stopień ma trasa na Strzegom, Jawor i droga grochotowska. Te szosy powinny być odśnieżone, ale już nie muszą być całe posypane. Najsłabiej utrzymywana z dróg wojewódzkich jest trasa na Wałbrzych przez Modliszów.

Zasady odśnieżania i usuwania śliskości zimowej - według planu zimowego utrzymania dróg wojewódzkich

Standard I
Jezdnia czarna, przejezdność całodobowa

Dopuszczalne odstępstwa od standardu (dotyczy jezdni i poboczy): śnieg luźny - 2 godz., błoto pośniegowe - 4 godz., śnieg zajeżdżony – nigdy, zaspy - nigdy

Standard II
Jezdnia odśnieżona na całej szerokości, posypana na całej długości

Dopuszczalne odstępstwa od standardu: śnieg luźny - 4 godz., błoto pośniegowe - 6 godz., śnieg zajeżdżony – występuje (cienka warstwa nie utrudniająca ruchu)

Standard III
Jezdnia odśnieżona na całej szerokości, posypana na: skrzyżowaniach z drogami, skrzyżowaniach z liniami kolejowymi, odcinkach o pochyleniu podłużnym > 4%, przystankach autobusowych, innych miejscach ustalonych przez zarząd drogi

Dopuszczalne odstępstwa od standardu: śnieg luźny - 6 godz., śnieg zajeżdżony – występuje, zaspy, języki śniegowe, lokalnie – 6 godz.

Standard IV
Jezdnia odśnieżona na całej szerokości, posypana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu

Dopuszczalne odstępstwa od standardu: śnieg luźny - 8 godz., śnieg zajeżdżony – występuje, języki śnieżne – występują, zaspy - do 8 godz.
Dopuszcza się przerwy w komunikacji do 8 godz.

Standard V
Jezdnia odśnieżona, w miejscach zasp odśnieżony co najmniej jeden pas ruchu z wykonaniem mijanek, posypana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu

Dopuszczalne odstępstwa od standardu: śnieg luźny - 16 godz., śnieg zajeżdżony – występuje, nabój śnieżny – występuje, zaspy - występują do 24 godz.
Dopuszcza się przerwy w komunikacji do 24 godz.

Standard VI
Jezdnia zaśnieżona, prowadzi się interwencyjne odśnieżanie w zależności od potrzeb, posypana w miejscach wyznaczonych przez zarząd drogi

Dopuszczalne odstępstwa od standardu: śnieg luźny – występuje, śnieg zajeżdżony – występuje, nabój śnieżny – występuje, zaspy - występują do 48 godz.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group