Czwartek, 29 października
Imieniny: Wioletty, Jacka
Czytających: 613
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żuraw–gigant rusza do roboty

Wiadomości: Świdnica
Piątek, 30 lipca 2010, 7:35
Aktualizacja: 12:39
Autor: KO
Fot. Wiktor Bąkiewicz
FM Gru 1355 TLX –tak się fachowo nazywa ogromny żuraw, który został właśnie zamontowany na świdnickim Rynku. Machina może przenieść nawet sześciotonowe elementy. Ma 52 metry wysokości i zasięg ramienia – 55 metrów. Zastępuje trzydzieści osób!

Montaż żurawia rozpoczął się w środę, mamy to na zdjęciach i na filmie (patrz: tutaj). Dwa dni ogromną konstrukcję stawiali pracownicy specjalistycznej firmy z Olsztyna. Montaż żurawia był nie lada atrakcją dla świdniczan.

- Przyszedłem synowi pokazać, jak się buduje wysokie budynki - mówi Ryszard, którzy przyszedł z sześcioletnim Michasiem na Rynek. - Sam jestem budowlańcem. Ale przy wznoszeniu wysokich obiektów jeszcze nie pracowałem, więc sam jestem ciekawy.

- Dzięki nowemu urządzeniu prace na budowie będą mogły przyspieszyć – mówi Rene Maczura z firmy „Budobratex”, kierownik odbudowy świdnickiej wieży ratuszowej.

Żuraw tzw. szybkiego montażu wykonany jest ze stali, dodatkowo wzmacniany wielkimi betonowymi blokami, które służą jako balast.

– Ma ogromne możliwości – mówi Jarosław Kubowicz, główny inżynier olsztyńskiej firmy CT Żuraw, która dźwig zamontowała. - Wysięg ramienia na 55 metrów sprawia, że promień działania żurawia to aż 110 metrów. Przy największym wysięgu w ciągu minuty może przenieść 1.300 kg materiału. W krótszym wysięgu nawet 6 ton. Taką pracę w zdecydowanie dłuższym czasie musiałoby wykonać 20-30 osób.

Oczywiście wszystko trzeba sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa. Przy specjalnych próbach żuraw jest zdecydowanie mocniej obciążany.

- Próby bezpieczeństwa w Świdnicy zostaną wykonane w poniedziałek, dopiero po oficjalnym dopuszczeniu przez Urząd Dozoru Technicznego żuraw będzie wykorzystywany do pracy – mówi inżynier Kubowicz.

Zobacz film nr 1:

Zobacz film nr 2:

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group