Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 949
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Żuraw–gigant rusza do roboty

Piątek, 30 lipca 2010, 7:35
Aktualizacja: 12:39
Autor: KO
Świdnica: Żuraw–gigant rusza do roboty
Fot. Wiktor Bąkiewicz
FM Gru 1355 TLX –tak się fachowo nazywa ogromny żuraw, który został właśnie zamontowany na świdnickim Rynku. Machina może przenieść nawet sześciotonowe elementy. Ma 52 metry wysokości i zasięg ramienia – 55 metrów. Zastępuje trzydzieści osób!

Montaż żurawia rozpoczął się w środę, mamy to na zdjęciach i na filmie (patrz: tutaj). Dwa dni ogromną konstrukcję stawiali pracownicy specjalistycznej firmy z Olsztyna. Montaż żurawia był nie lada atrakcją dla świdniczan.

- Przyszedłem synowi pokazać, jak się buduje wysokie budynki - mówi Ryszard, którzy przyszedł z sześcioletnim Michasiem na Rynek. - Sam jestem budowlańcem. Ale przy wznoszeniu wysokich obiektów jeszcze nie pracowałem, więc sam jestem ciekawy.

- Dzięki nowemu urządzeniu prace na budowie będą mogły przyspieszyć – mówi Rene Maczura z firmy „Budobratex”, kierownik odbudowy świdnickiej wieży ratuszowej.

Żuraw tzw. szybkiego montażu wykonany jest ze stali, dodatkowo wzmacniany wielkimi betonowymi blokami, które służą jako balast.

– Ma ogromne możliwości – mówi Jarosław Kubowicz, główny inżynier olsztyńskiej firmy CT Żuraw, która dźwig zamontowała. - Wysięg ramienia na 55 metrów sprawia, że promień działania żurawia to aż 110 metrów. Przy największym wysięgu w ciągu minuty może przenieść 1.300 kg materiału. W krótszym wysięgu nawet 6 ton. Taką pracę w zdecydowanie dłuższym czasie musiałoby wykonać 20-30 osób.

Oczywiście wszystko trzeba sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa. Przy specjalnych próbach żuraw jest zdecydowanie mocniej obciążany.

- Próby bezpieczeństwa w Świdnicy zostaną wykonane w poniedziałek, dopiero po oficjalnym dopuszczeniu przez Urząd Dozoru Technicznego żuraw będzie wykorzystywany do pracy – mówi inżynier Kubowicz.

Zobacz film nr 1:

Zobacz film nr 2:

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group