Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 545
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: 10 – lecie partnerstwa Powiatu Świdnickiego z Miastem Jičín

Sobota, 26 maja 2018, 13:15
Autor: red
powiat świdnicki: 10 – lecie partnerstwa Powiatu Świdnickiego z Miastem Jičín
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
W dniach 18 – 20 maja 2018 r. delegacja Powiatu Świdnickiego na czele z Wicestarostą Zygmuntem Worsą przebywała w partnerskim Mieście Jičín w zawiązku z uroczystymi obchodami 10 – lecia partnerstwa. Obchody zorganizowane zostały przez czeskiego partnera przy okazji Święta Wallensteina.

Albrecht Eusebius von Wallenstein, zwany w Czechach Albrechtem z Valdštejna, był jednym wybitnym dowódcą, politykiem, a także jak na tamte czasy przedsiębiorcą i managerem. Był generalissimusem wojsk cesarskich, czyli ich naczelnym wodzem, księciem meklemburskim i frydlanckim.

W obchodach Święta Wallensteina oprócz oficjalnej delegacji z Powiatu Świdnickiego udział wzięli również mieszkańcy powiatu. Wyjazd na obchody możliwy był dzięki udziałowi w mikroprojekcie "Nadal razem" realizowanym w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska, Funduszu Mikroprojektów.

Wszyscy odwiedzający Jičín mogli przenieść się choć na chwilę do XVII wieku, ujrzeć na własne oczy Księcia Wallensteina w otoczeniu świty, a także uczestniczyć w wielu zabawach, koncertach, czy rekonstrukcjach bitew charakterystycznych dla tamtego okresu.

Barokowy klimat imprezy, liczne atrakcje oraz wspaniała atmosfera wprawiły wszystkich uczestników w doskonały nastrój oraz zapewniły niecodzienne i niezapomniane przeżycia.

Grami i sportami oraz przeglądem najnowszych osiągnięć sztuki i wiedzy uczciliśmy zwycięstwa księcia a także zaprezentowaliśmy jego najnowsze plany budowlane.

Książę przyjechał, bowiem, podobnie jak w latach minionych, na inspekcję stolicy swojego księstwa frydlanckiego, gdzie kiedyś zamierzał skupić swój dwór, urzędy, instytucje kościelne i szkoły wyższe. Zgodnie z tymi planami odbyła się przebudowa miasta i przekształcenie jego okolicy w kompozycję krajobrazową. Pracami kierowała Wallensteinowa kancelaria budowlana, w której działali też znani architekci włoscy.

Dlatego Dni Wallensteina odbywające się w centrum Jicina oraz w Loggii, przypominającej praską, lecz mniej znanej, mają tak wspaniałą, naturalną oprawę.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group