Czwartek, 29 października
Imieniny: Wioletty, Jacka
Czytających: 599
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

1300 pączków

Wiadomości: Świdnica/Region
Czwartek, 4 lutego 2016, 13:43
Aktualizacja: 18:45
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
1300 szt. słodkich pączków, faworków i róż karnawałowych wykonały panie z „Klubu Starszaka” w Grodziszczu. To już kolejna odsłona kulinarnych zdolności „starszaków”, którzy tym razem zadbali o kultywowanie tradycji na dzień przez „Tłustym Czwartkiem, nazywanym często Zapusty, tj. pierwszy dzień ostatniego tygodnia karnawału.

Tradycja smażenia tych rarytasów wywodzi się najprawdopodobniej ze starożytnego Rzymu lub, jak podają inne źródła, narodziła się na Bliskim Wschodzie. Tradycyjne polskie pączki robi się z ciasta drożdżowego, nadziewa konfiturą i smaży na smalcu, ale do każdej potrawy kulinarnej i smacznych deserów i ciast potrzebne jest serce i sprawna ręka gospodyni- podkreślają panie z Grodziszcza. Oczywiście każda z nich korzysta z przepisów i rad przekazanych od swoich mam i babć, które skrzętnie pielęgnują.

Starszaki swoje działania realizują wspólnie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Grodziszcze „Sztafeta Pokoleń”. W ubiegłym roku na święta bożonarodzeniowe wspólnie dekorowaliśmy wieńce adwentowe i stroiki oraz pierniczki. Tym razem postanowiliśmy kontynuować ubiegłoroczną tradycję pieczenia pączków, faworków i róż karnawałowych – dodaje Anna Rusak, z Klubu Starszaka.

Pyszne pączki, faworki, róże karnawałowe przygotowały również panie ze Stowarzyszenia „Trzy Sosny”

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group