Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 931
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: 20 lat samorządu, czyli: śmieci, szamba, dziury w drodze i problemy alkoholowe

Czwartek, 20 maja 2010, 11:43
Aktualizacja: 20:32
Autor: Karolina Osińska
Świdnica: 20 lat samorządu, czyli: śmieci, szamba, dziury w drodze i problemy alkoholowe
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Od tego wedle słów Jarosław Obrębskiego, zastępcy prezydenta Wrocławia, są samorządy. Słowa te spotkały się z aplauzem obecnych na pierwszej sesji plenarnej w ramach I Kongresu Regionów. O historii samorządności w Polsce opowiedzieli profesor Michał Kulesza i profesor Jerzy Regulski.

- Reforma administracyjna miała właściwie dwa etapy, choć kiedy się spojrzy na to z bliska, widzi się więcej tych etapów. Pierwszy to samorząd gminny – tłumaczył profesor Michał Kulesza zgromadzonym w świdnickim teatrze. – Reforma powiatowa miała być wprowadzona w 1994 roku, ale się nie udało. W rezultacie to był rok 1998, reforma zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 1999 roku.

Profesor wspomniał bój o liczbę województw. I stwierdził, że już nie jesteśmy w stanie transformacji ustrojowej. Profesor Kulesza porównał samorząd do samochodu. Kiedy mamy pojazd, musimy robić przeglądy i remonty, żeby nim długo pojeździć.

- W Sejmie nie ma lobby samorządowego, a jest lobby górnicze, nauczycielskie, lekarskie… hazardowe nawet – zauważył profesor Jerzy Regulski.

Czy to jest tak, że samorządy mają coraz więcej zadań i coraz mniej pieniędzy? Tak prowokacyjnie podsycał dyskusję Jerzy Karwelis z Axel Springer Polska. W odpowiedzi prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek przytoczył przykład środków na wybory prezydenckie. W 2005 r. miasto otrzymało 134 tys. zł na ten cel. W tym roku – 132 tys. zł. A przecież teraz te wybory trzeba przygotować w dużo krótszym czasie, a i wymagania mieszkańców są coraz większe.

Tymczasem dr Jerzy Kwieciński - ekspert BCC, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, stwierdził, że nie ma podziału na Polskę terytorialną i Polskę resortową.

Samorządowcy nie podzielili tego zdania.

- Dobra, niech pieniędzy będzie mniej, ale pozwólcie nas nie dławić gorsetem przepisów – zaapelował Jarosław Obrębski. Nawiązał też do metafory z samochodem. – Ten samochód jedzie w gęstej mgle przepisów, organy nadzoru szarpią za kierownicę, a resort infrastruktury robi wszystko, żeby droga była nierówna.

Goście Kongresu nagrodzili tę wypowiedź brawami. Podobnie jak kolejną:

- Byle nie było tak, że pięćdziesiąt procent naszej pracy polega na mieleniu papierów – powiedział Obrębski.

- Misją samorządu jest zajmowanie się tymi problemami, które są kłopotami – powiedział profesor Kulesza.

- Samorząd jest od śmieci, szamb, dziur w drodze i problemów alkoholowych – podsumował wiceprezydent Obrębski. Na temat dzielenia się zadaniami z państwem podał przykład: - Orliki powinny być samorządowe, a budowane są przez rząd. Stadiony narodowe powinny być budowane przez rząd, a są realizowane przez samorządy.

- Ja nie założyłem krawata nie dlatego, że go nie mam, tylko dlatego, że ćwiczyliśmy przed chwilą współpracę z władzami centralnymi podczas sytuacji kryzysowej – powiedział marszałek Marek Łapiński. We Wrocławiu trwa walka z powodzią.

Co czeka samorząd? Trzeba znów zmienić prawo.

- Nie chodzi o jedną czy dwie ustawy, chodzi o całą filozofię polityki legislacyjnej – powiedział profesor Michał Kulesza.

Profesor Kulesza będzie dziś też gościem specjalnej konferencji w Świebodzicach. O godz. 12.30 w Miejskim Domu Kultury wygłosi wykład na temat "Założenia reformy samorządowej w Polsce. Ocena po dwudziestu latach".

Więcej o I Kongresie Regionów w Świdnicy:
* I Kongres Regionów w Świdnicy – program,
* Nie przenoście nam stolicy do Świdnicy,
* Ostatnie przygotowania do Kongresu Regionów,
* Urząd Stanu Cywilnego tymczasowo w Urzędzie Miejskim w Świdnicy,
* Zakaz parkowania w centrum,
* Dwa dni bez książek,
* relacja z bankietu otwierającego kongres: Kongres rozpoczęty, prezydencki ranking rozstrzygnięty.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group