Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 1712
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Kamienny upływ czasu na Łukowej

Środa, 28 lipca 2010, 14:50
Aktualizacja: Czwartek, 29 lipca 2010, 7:22
Autor: KO
Świdnica: Kamienny upływ czasu na Łukowej
Rzeźba na cześć przemian gospodarczych.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Rzeźba upamiętniająca dwadzieścia lat transformacji gospodarczej w Polsce trafiła na docelowe miejsce – przeniesiono ją ze Skweru Lecha Kaczyńskiego (gdzie w planach jest postawienie pomnika zmarłego tragicznie prezydenta). Według zamysłu autorki Ewy Solimy jest to klepsydra.

Od momentu początku transformacji gospodarczej minęło dwadzieścia lat, ale przemiany wciąż trwają. Takie jest metaforyczne przesłanie rzeźby. Ale nie do końca trafia ono do świdniczan. O to, co przedstawia rzeźba, pytaliśmy dziś na ul. Łukowej.

- Nie mam pojęcia – mówi otwarcie Helena Ślęczka. – Co to jest?

Podeszliśmy z panią Heleną bliżej pomnika. Po odczytaniu napisu świdniczanka uznała, że przedstawia on coś wzniosłego. Ale wciąż nie wiedziała, co. Gdy usłyszała od nas, że to klepsydra, potwierdziła.

- Pasuje tu. Tu wszystko pasuje, ja tu dawno nie byłam, bo na osiedlu mieszkam – mówi Helena Ślęczka.

Pani Beata, która szła Łukową z rocznym synkiem Franciszkiem, też nie wiedziała, co przedstawia rzeźba. Ale wrażenie nowej ul. Łukowej jest dla niej przyjemne.

- Ładnie, podoba mi się – mówi pani Beata.

Klepsydrę w pomniku zauważyła Krystyna Augustyn, którą spotkaliśmy z mężem. Andrzej Augustyn poznał, że to rzeźba, która stała do tej pory na skwerze.

- Rzeźba ładnie wykonana – mówi pani Krystyna. – Ale nie podobają mi się te kwietniki granitowe, zabudowane. Jest tu szaro i smutno.

Taki był zamysł władz miasta, aby ulica Łukowa miała kamienną nawierzchnię, małą fontannę, klomby na zieleń, ławki i stojaki na rowery. Na przebudowę głównego świdnickiego deptaka miasto otrzymało unijną dotację w wysokości 1,69 mln zł (całość prac ma kosztować 2,88 mln zł). Prace realizuje wyłonione w przetargu konsorcjum, którego liderem jest świdnicka firma Steinbudex. Plac miejski na ul. Łukowej jest podzielony na trzy strefy. W pierwszej stoją klomby i rzeźba, druga strefa o kameralnym charakterze ma być wyposażona w stylizowane drewniane siedziska rozdzielane przez klomby z zielenią, a w strefie centralnej przylegającej do ciągu pieszego zaplanowano niedużą fontannę wyposażoną w trzy dysze spieniające, wyrzucające wodę na wysokość 50 cm. Strumień wody podświetlony będzie czterema źródłami światła. Podświetlane będą również klomby. Sam plac miejski zyska dodatkowe oświetlenie dzięki nowym oprawom znajdującym się na budynku przy ul. Różanej 1 i podświetleniu zachodniej elewacji banku lampami z oprawami wbudowanymi w nawierzchnię.

Przebudowa ul. Łukowej realizowana jest w ramach programu rewitalizacji miasta Świdnica. Dofinansowanie na te działania miasto otrzymuje z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, którym dysponują władze województwa dolnośląskiego.

Dziś spotkaliśmy na ul. Łukowej też zapowiadającego start w wyborach na prezydenta Świdnicy członka zarządu województwa Zbigniewa Szczygła. Z zainteresowaniem przyjrzał się rzeźbie. A gdy usłyszał, że ufundowało ją Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, powiedział nawiązując do nowoczesnej formy kamiennego dzieła: - Przedsiębiorcy to ludzie konkretni, przedsiębiorczy, którzy wiedzą, że żeby istnieć, trzeba być innowacyjnym. Cała administracja publiczna powinna mieć ich w najwyższej uwadze. To oni są właścicielami. To są ludzie, którzy mogą najwięcej stracić.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group