Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 640
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Adoptuj parowóz

Czwartek, 3 sierpnia 2023, 9:43
Aktualizacja: 15:44
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Adoptuj parowóz
Fot. Muzeum Kolejnictwa
Każdy, komu nie jest obojętny stan kolejowych zabytków, może zaadoptować lokomotywę i pomóc w jej odnowieniu – finansowo lub przez wolontariat. Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej ruszyło z nietypową akcją ratowania zabytków „adoptuj parowóz”.

Projekt skierowany jest do miłośników zabytków techniki i zakłada włączenie w proces ich ratowania osoby prywatne i firmy. - Inicjatywą Muzeum Kolejnictwa na Śląsku jest stworzenie wzorcowego modelu funkcjonowania ośrodka chroniącego dobra dziedzictwa przemysłowego. Mamy wiele zniszczonych zabytków kolejnictwa. Chcąc przywrócić im dawny blask, proponujemy adopcję zabytkowych parowozów. Chcemy znaleźć chętnych, którzy zechcieliby pomóc finansowo lub poprzez wolontariat w odremontowaniu eksponatów muzeum – tłumaczą przedstawiciele instytucji.

Na apel odpowiedziała już pierwsza firma - wrocławski oddział brytyjskiej firmy Smith&Nephew. W ramach wolontariatu pomogli odnowić parowóz Tr202-28 brytyjskiej serii Liberation. Lokomotywy te zostały zbudowane w 1946 r. z myślą o pomocy dla podnoszącej się z wojennych zniszczeń Europie. Brytyjczycy przekazali je m.in. do Polski i Jugosławii. Znajdująca się w Jaworzynie Śląskiej lokomotywa Tr202-28 pochodzi z fabryki VULCAN Foundry. Do Polski trafiła w 1946 r. i pełniła służbę linową do 1975 r. Następnie wykorzystywana była m.in. jako kocioł CO w Dyrekcji Rozbudowy Miast i Osiedli Wiejskich w Zielonej Górze, od 1989 r. w ZNTK Oleśnica, następnie jako pomnik techniki - także w Oleśnicy. W 1993 r. w ramach jubileuszu 150-lecia kolei na ziemiach polskich przewieziona została do (nieistniejącego dziś) Skansenu Lokomotyw Parowych PKP w Jaworzynie Śląskiej. Od 2004 r. znajduje się w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku.

Szczegóły akcji „adoptuj parowóz” dostępne na stronie www.muzeumkolejnictwa.pl.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group