Działania te mają na celu nie tylko ujawnianie sprawców wykroczeń, którzy nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego, ale również napiętnowanie ich negatywnych zachowań, a także wyrobienie przeświadczenia u kierowców, że jazda z nadmierną prędkością jest niebezpieczna, a kara za takie wykroczenia nieuchronna.
Taktyka działań powinna zakładać organizację zarówno statycznych punktów pomiarów prędkości jak i pomiarów prowadzonych dynamicznie. Kierowcy mogą spodziewać się kontroli ustawionych "kaskadowo" z częstą zmianą punktów pomiaru, w miejscach występowania zagrożeń oraz równoczesnych działań dynamicznych na pozostałych ciągach komunikacyjnych.
W trakcie takich działań funkcjonariusze wykorzystują cały sprzęt pomiarowy, w tym m.in.: videorejestratory, radarowe mierniki prędkości i urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie.
Celem tych działań jest zapobieganie wypadkom drogowym oraz wymuszenie na niektórych kierowcach niestosujących do zasad panujących na drodze przestrzegania przepisów w ruchu. Pamiętać należy, że niezdyscyplinowani kierowcy w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo innymi uczestnikami ruchu drogowego, mogą i często są przyczyną większości tragicznych w skutkach wypadków drogowych.