Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 1328
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Barbórka w Strzegomiu

Poniedziałek, 12 grudnia 2022, 11:43
Aktualizacja: 11:44
Autor: red
Strzegom: Barbórka w Strzegomiu
Fot. UM Strzegom
Technikum Górnictwa Odkrywkowego w Strzegomiu już od dwunastu lat świętuje "Dzień Górnika". W tym roku po raz pierwszy wzięli udział w spotkaniu przyszli "kamieniarze" – uczniowie z Branżowej Szkoły I stopnia.

Na uroczystość "Barbórki 2022" zostali zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych powiatu świdnickiego, górnicy, skalnicy, pracownicy branży kamieniarskiej, przedsiębiorcy regionu strzegomskiego i Strzegomia.

W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas: Piotr Fedorowicz - starosta świdnicki, Zygmunt Worsa - wicestarosta świdnicki, Grzegorz Stawarz - dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Tomasz Marczak - zastępca burmistrza Strzegomia, Bogusław Skolak, Ryszard Chęciński, Antoni Larczyński, Stanisław Sitarz - członkowie zarządu Stowarzyszenia Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych, Katarzyna Łuszcz - kierownik Ruchu Zakładu Górniczego "KWARC" w Kostrzy, Andrzej Misek - prezes Stowarzyszenia Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych, Grzegorz Chęciński - dyrektor zarządzający "GRANIT" Strzegom S.A. i Zenon Kaszub - sztygar strzałowy, Michał Firlej - właściciel firmy "STONE CONSULTING" w Strzegomiu, dr inż. Danuta Szyszka z Wydziału Geoinżynierii Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, Jerzy Zysk - artysta-rzeźbiarz, Paweł Gołąb - firma "KRYSTIAN", Ryszard Goliński - Kopalnia Granitu "WEKOM" w Strzegomiu oraz Kamila Witkowska-Bobowska - przewodnicząca Rady Rodziców.

Po dwuletniej przerwie, już po raz piąty, oficjalną częścią barbórkowego spotkania był obrzęd "skoku przez skórę". Jest to górniczy zwyczaj mający na celu oficjalnie przyjąć młodych adeptów w górniczy stan. Tym razem jedenastu uczniów z klasy 4EGg stanęło do uroczystego wstąpienia w szeregi braci górniczej. Do pasowania zaproszono: Lisa Majora - Katarzynę Łuszcz, Promotora - Grzegorza Chęcińskiego, Starą Strzechę Bractwa Gwareckiego: Bogusława Skolaka, Ryszarda Chęcińskiego, Antoniego Larczyńskiego, Stanisława Sitarza i Zenona Kaszuba. Młode lisy w całym scenariuszu prosili o wstąpienie w szeregi górników, jak i przyrzekali: "(...) na honor naszej szkoły, wiernie stać na straży godności stanu górniczego, stać karnie w szeregach polskich górników". Po ceremonii "skoku przez skórę" każdy z adeptów otrzymał pamiątkową nobilitację i symboliczną granitową kostkę. Cały obrzęd był doniosłym elementem podkreślającym piękno tej górniczej tradycji.

W przygotowanej prezentacji multimedialnej pokazano tradycje górnicze i aktywne działania TGO w czasie 13 lat istnienia kierunku, ich wyjazdy przedmiotowe, zaangażowanie w szkolną i lokalną działalność. Na koniec dyrektor szkoły - Robert Wójtowicz wręczył wszystkim gościom podziękowania za przybycie i wzajemną współpracę. Po akademii wszyscy obecni wzięli udział w biesiadzie. Był czas na słodki poczęstunek, śpiewanie piosenek górniczych m.in. ze słowami pod region lokalny: "Ja, dolnośląski pieron spod Strzegomia, wydobywam granit każdego dnia", nie zabrakło również akcentu tanecznego i zabawy przy dybach - górniczym straszaku dla tych, którzy splamiliby honor przyszłego górnika.

Uroczystość poprowadzili przedstawiciele klas technikum górnictwa odkrywkowego: Natalia Bojczuk, Ewa Lipińska, Kornel Dmetrarz i Adam Kiełbasa. Nad przebiegiem całej uroczystości czuwali wychowawcy klas górniczych: Renata Dziurla, Elżbieta Milańczyk, Jacek Sozański i Henryk Zator.

Biesiadnej atmosferze towarzyszyły dobre humory wszystkich uczestników kolejnego wspólnego świętowania 4. grudnia w Zespole Szkół w Strzegomiu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group