Środa, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 672
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Bezpieczniej na przejściach

Sobota, 31 lipca 2021, 7:40
Autor: red
Świdnica: Bezpieczniej na przejściach
Fot. UM Świdnica
Świdnica otrzyma 440 tysięcy złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Wsparcie uzyskały dwa złożone projekty na przebudowę przejść dla pieszych w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego (na wysokości wjazdu do sklepów Stokrotki i Czerwonej Torebki) oraz w obrębie skrzyżowania ulic Ofiar Oświęcimskich i Zwierzynieckiej.

- Zapewnienie bezpieczeństwa pieszym na Zawiszowie było postulatem mieszkańców, a także radnych Magdaleny Rumiancew – Wróblewskiej oraz Lecha Bokszczanina. Bardzo się cieszę, że dzięki zewnętrznemu wsparciu uda się spełnić ten postulat – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Oba przejścia dla pieszych zaprojektowano w formie przejść z azylem. Takie rozwiązanie pozwoli na skrócenie czasu przebywania pieszego na jezdni drogi i zapewni bezpieczną przestrzeń dla pieszego pomiędzy potokami pojazdów poruszającymi się w przeciwnych kierunkach. W celu uniemożliwienia przekroczenia jezdni poza przejściem dla pieszych, zamontowane zostaną bariery. Aby osoby niedowidzące mogły zorientować się gdzie jest krawędź jezdni oraz wejście na przejście dla pieszych, przewiduje się zastosowanie systemu informacji fakturowej. Dodatkowo powstanie nowe, dedykowane przejściom oświetlenie uliczne.

Koszt inwestycji przy ul. Kazimierza Wielkiego to ok. 250 000 zł. Dofinansowanie wyniesie 200 000 zł.

Zmianie ulegnie lokalizacja przejścia dla pieszych przy ulicy Ofiar Oświęcimskich. Znajdować się ono będzie po przeciwnej stronie skrzyżowania. W projekcie uwzględniono także budowę oraz przebudowę chodnika na dojściu do przejścia. Przebudowany zostanie również wjazd w kierunku budynków przy ul. Ofiar Oświęcimskich 44-55. Koszt inwestycji to ok. 300 000 zł. Dofinansowanie wyniesie 240 000 zł.

Planuje się, że przetarg na place budowlane zostanie rozstrzygnięty w czwartym kwartale br. Zakończenie prac zgodnie z wnioskiem powinno nastąpić do końca sierpnia 2022 roku.

Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury, w ramach ogłoszonego w marcu 2021 roku naboru, dofinansowanie przyznano dla 1714 zadań, w tym 910 na drogach powiatowych oraz 804 na drogach gminnych. Łączna wartość wsparcia dla zatwierdzonych wniosków to 239,5 mln zł, co pozwoli na modernizację blisko 2,6 tys. przejść dla pieszych. W województwie dolnośląskim przyznano środki na przebudowę 90 przejść dla pieszych na drogach gminnych i 39 na powiatowych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group