Środa, 17 lipca
Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi
Czytających: 994
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/Kraj: Bogdan Święczkowski poza Sejmem

Środa, 9 listopada 2011, 14:35
Aktualizacja: Czwartek, 10 listopada 2011, 9:09
Autor: Sven
Świdnica/Kraj: Bogdan Święczkowski poza Sejmem
Fot. red
Sąd Najwyższy ostatecznie rozstrzygnął spór czy prokurator w stanie spoczynku może być posłem.

Startujący z listy Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Święczkowski nie będzie w Sejmie. Ostateczną decyzję podjął Sąd Najwyższy, który nie podzielił w tej sprawie poglądów niedoszłego posła, a rację przyznał marszałkowi Sejmu Grzegorzowi Schetynie, który na odchodne wygasił mandat posła – elekta.

Spór opierał się na różnicy w interpretacji przepisów. Strony opierały się na rożnych przepisach. Schetyna na konstytucji, a Święczkowski na ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Artykuł 103 punkt 2 Konstytucji RP mówi:

„Sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa nie mogą sprawować mandatu poselskiego.”

Z kolei artykuł 30 punkt 1 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora mówi:

„ W okresie wykonywania mandatu posłowie i senatorowie nie mogą wykonywać pracy na podstawie stosunku pracy: w Kancelarii Sejmu, w Kancelarii Senatu, w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w Biurze Trybunału Konstytucyjnego, w Najwyższej Izbie Kontroli, w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w Biurze Rzecznika Praw Dziecka, w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w Krajowym Biurze Wyborczym, w Państwowej Inspekcji Pracy, w administracji rządowej i samorządu terytorialnego - z wyjątkiem stosunku pracy z wyboru - oraz nie mogą wykonywać pracy w charakterze sędziego i prokuratora, pracownika administracyjnego sądu i prokuratury, a także nie mogą pełnić zawodowej służby wojskowej.”

Bogdan Święczkowski uważa, nie wykonywał zawodu prokuratora, ponieważ przeszedł w stan spoczynku.

W identycznej sytuacji jest Dariusz Barski z Pis-u, który także nie będzie posłem.

W naszym okręgu wyborczym na nieszczęściu Bogdana Święczkowskiego skorzystał Andrzej Dąbrowski z Kłodzka, który zajmie jego miejsce.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
100%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group