Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 1552
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Bój o ogródki odłożony na później

Piątek, 14 maja 2010, 16:23
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 maja 2010, 8:51
Autor: Karolina Osińska
Świdnica: Bój o ogródki odłożony na później
Fot. Wiktor Bąkiewicz
– Pamiętajcie o ogrodach – słowami piosenki zaapelował do radnych Józef Grabek, działkowiec. Silna grupa osób uprawiających ogródki w mieście oraz mieszkańcy ul. Głowackiego niepokojący się o skwer, na którym bawią się ich dzieci. Przyszli na dzisiejszą sesję. Po sześciu godzinach burzliwych debat uchwałę odroczono. Chwilę wcześniej prezydent i grupa radnych zadeklarowali, że będą bronić ogródków przez najbliższe 15 lat...

Plan miejscowy miał kompleksowo rozwiązać problemy na obszarze ograniczonym ulicami Skłodowskiej Curie i Armii Krajowej, linią kolejową, a także ulicą Polna Droga, granicą administracyjną miasta i ulicą Zamenhofa, miał uwzględniać ochronę i kształtowanie ładu przestrzennego, ochronę środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego. Tak czytamy w uzasadnieniu uchwały. Według niej na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przewidywało się zlokalizowanie terenów zabudowy mieszkaniowej, usługowej (w tym obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m kw., a więc hipermarketów), parkingów, zieleni urządzonej, infrastruktury technicznej oraz komunikacji.

Uchwałę w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „ulicy Leśnej” przedstawił Ireneusz Pałac.

- Uchwała rady miasta z 2001 roku to już jest historia – rozpoczął przedstawianie projektu zastępca prezydenta.

Szczegóły omówiła Elżbieta Machlerz, główny projektant planu zagospodarowania.

- Szczególnym terenem jest obszar czerwonych koszar – powiedziała pani projektant. - Trudno określić, czy teren ten ma zabudowę jednoznacznie usługową czy jednoznacznie mieszkaniową. Po środku zostawiono niezagospodarowany obszar. W czasie gdy ten teren pełnił funkcję koszar, to był to plac do musztry.

Miasto postanowiło teren zagospodarować. I nie tylko ten teren, bo również tereny, na których działkowcy od lat uprawiają swoje ogródki.

- Rodzinne ogrody działkowe nie są przeciwne rozwojowi miasta – rozpoczął działkowiec Józef Grabek. – Twierdzimy jednak, że rozwój jest możliwy bez naruszania ogrodów. Parki, skwery i ogrody są taką samą częścią współczesnych miast jak osiedla.

Józef Grabek zaproponował poprawkę obywatelską - na wzór Paryża.

- Nawet na starym planie zagospodarowania przestrzennego tego koloru życia, koloru zieleni jest niewiele, a na nowym ten kolor znikł – powiedział Józef Grabek i otrzymał brawa od zebranych mieszkańców.

W imieniu działkowców z ogrodów Aster, Księcia Bolko, Pod Dębem, Słonecznik i ŚFUP mówił też Marian Rosiński.

- Ogrody działkowe wnoszą stanowczy protest – rozpoczął Marian Rosiński. I stwierdził stanowczo: - Wnioskujemy o nie uchwalenie planu zagospodarowania ulicy Leśnej.

- Na ogrodach mamy wszystkie opcje polityczne powiedział Marian Rosiński, a kończąc wyliczankę partii dodał: - I kółka różańcowe, i tak zwane beretki moherowe.

Rosiński przypomniał, że ogrody założyli niemieccy lekarze ponad 150 lat temu dla rehabilitacji starszych i chorych. Powiedział, że nie zgadza się, żeby działkowcy zostali przeniesieni na tereny zalewowe przy ul. Częstochowskiej.

Po w sumie czterech wystąpieniach mieszkańców głos zabrali radni.

- Jeśli my ten plan uchwalimy, to przyczynimy się do jeszcze większego rozłamu między społeczeństwem a władzą – stwierdziła Anna Bielawska.

- Uważam, że jest to zbrodnia przeciwko ludziom, którzy w latach pięćdziesiątych budowali to miasto – powiedział Mariusz Barcicki.

– Miasto jest tworem złożonym. Miasto jest dla ludzi. Człowiekiem nie jest tylko ten, kto umie liczyć – zauważył Janusz Solecki. I złożył w imieniu dziewięciu radnych wniosek o głosowanie imienne.

Tuż po godz. 15 ogłoszono przerwę. Po godz. 16 obrady wznowiono. Dyskusja była burzliwa.

Punktem zwrotnym była deklaracja, którą odczytał przewodniczący Michał Ossowski. Prezydent i grupa radnych zobowiązali się, że jeśli rada uchwali miejscowy plan zagospodarowania, to oni przynajmniej do 14 maja 2025 roku (tak, to nie literówka – do 2025 roku!) nie będą inicjować, przygotowywać, głosować za i w jakikolwiek sposób wspierać działań prowadzących do likwidacji któregokolwiek ogrodu działkowego leżącego na terenie objętym planem w celu uzyskania terenu pod inwestycje mieszkaniowe lub usługowe. Podobnie nie będą wspierać działań prowadzących do realizacji budynków między ul. Armii Krajowej i Głowackiego. Jeśli inne osoby będą starały się likwidować ogródki lub budować coś na skwerze przy ul. Głowackiego, grupa podpisana pod zobowiązaniem będzie głosować przeciwko.

Pismo podpisali:
* Wojciech Murdzek,
* Michał Ossowski,
* Lesław Podgórski,
* Zdzisław Grześkowiak,
* Bogumiła Murdzek,
* Grażyna Ciążeńska,
* Michał Kulig,
* Krzysztof Trzop,
* Zofia Skowrońska-Wiśniewska.

Radni Lewicy zdziwili się, że grupa polityków jest w stanie coś takiego gwarantować na kilka miesięcy przed upływem kadencji. Jak nam później wyjaśnił prezydent Wojciech Murdzek – to było danie słowa honoru.

Dyskusję zakończył wniosek Krzysztofa Lewandowskiego i Andrzeja Gondka o odłożenie głosowania uchwały. Jedenastu radnych podniosło dłonie za tym rozwiązaniem. Dziesięciu było przeciwnych.

Więcej na temat majowej sesji rady:
* Zobowiązanie do 2025 roku

* Będzie nowe świdnickie osiedle

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group