Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 1367
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Ciekawie opowiadał

Wtorek, 1 marca 2022, 9:52
Aktualizacja: 10:53
Autor: red
Świebodzice: Ciekawie opowiadał
Fot. UM Świebodzice
Do niezwykle interesującego spotkania doszło w piątkowe popołudnie 25 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach. Z cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi na zaproszenie placówki pojawił się Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji im. Księżnej Daisy von Pless na Zamku Książ w Wałbrzychu.

Wydarzenie to zgromadziło dużą ilość Świebodziczan. Obok Użytkowników biblioteki, którzy nigdy nie zawodzą w takich momentach, byli także: Burmistrza Miasta Świebodzice Paweł Ozga, Prezes OSiR Świebodzice Spółka zo.o. Jarosław Pizuński, poprzednia Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach Małgorzata Grudzińska oraz przedstawicielka wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej. Spotkanie prowadziła Dyrektor placówki Beata Wiciak.

Pan Mateusz Mykytyszyn to niezwykle ciekawa postać, a wręcz osobowość naszego regionu. Pomimo młodego wieku może poszczycić się szeregiem przedsięwzięć na niwie kulturalnej czy historycznej na terenie naszego regionu. Dzięki spotkaniu można było dowiedzieć się, że jest on nie tylko od 10 lat Prezesem Fundacji czy specjalistą ds. komunikacji i kontaktów międzynarodowych w Zamku Książ, ale także przygotował do druku i doprowadził do ukazania się na polskim rynku dwóch nieznanych dotychczas w Polsce tomów pamiętników księżnej Daisy von Pless. Pracował jako reżyser i scenarzysta projektu filmowego „Tutejsi: od Waldenburga do Wałbrzycha”, a także był inicjatorem ustanowienia roku 2013 Rokiem Księżnej Daisy von Pless na Dolnym Śląsku oraz nadania w 2017 roku przez Radę Miejską Wałbrzycha bezimiennej drodze na terenie Książańskiego Parku miana Alei Rodziny Hochbergów. Doprowadził do zakupu przez Fundację, kolekcji unikalnych, własnoręcznych listów księżnej Daisy. Jeden z twórców prezentowanej w Zamku Książ od 2017 roku wystawy „Książ od kuchni w obiektywie Louisa Hardouina nadwornego kucharza Hochbergów”. Stał się współautorem wydanego albumu „Zamek Książ w Wałbrzychu Cud Polski” oraz autorem i kuratorem otworzonej w 2021 w Apartamentach Cesarskich w Książu wystawy "Z Albumu Księcia", a także pomysłodawcą, autorem i kuratorem wirtualnej wystawy "Zamek Książ w technikolorze", którą można oglądać bezpłatni w sieci. We wrześniu 2021 roku zaprezentował w Książu jako kurator w obecności autorki, fotografie Jej Królewskiej Wysokości Sophie, księżniczki Rumunii na wystawie pod tytułem "Rumuńska droga". Mateusz Mykytyszyn to autor sześciu przewodników po historycznych dzielnicach Wałbrzycha pod nazwą „Spacer historyczny”.

Gość biblioteki nie tylko odpowiadał na pytania dotyczące spektakularnych wydarzeń i inicjatyw, ale mogliśmy uzyskać odpowiedź o tym jaki jest na co dzień: co lubi, kim jest z wykształcenia, jak wyglądała jego droga zawodowa zanim związał się z Książem czy też jakie są jego preferencje czytelnicze, co go irytuje, a co jest niezmiennie ważne dla niego i jakimi priorytetami kieruje się w życiu. Bardzo chętnie odpowiadał na pytania Czytelników oraz ciepło wypowiadał się o Świebodzicach, o potencjale naszego miasta oraz o miłości do Wałbrzycha, z którym jest związany od urodzenia.

Bardzo miłym akcentem spotkania było wzajemne przekazanie upominków. Pan Mateusz Mykytyszyn w podziękowaniu za zaproszenie wręczył Dyrektor Biblioteki pamiętniki Daisy

„Co przemilczałam” oraz film Andrzeja Klamta i Ronalda Urbańczyka „ Gloria& Exodus” dotyczący historii szlachty śląskiej, które zasilą księgozbiór placówki. Burmistrz Miasta Świebodzice Paweł Ozga wręczył Mateuszowi Mykytyszynowi pamiątkowy zestaw materiałów promujących nasze miasto, a Biblioteka obdarowała Gościa słodkim łakociami z rodzimej fabryki ZPC Śnieżka S.A.

To był zdecydowanie udany wieczór. Życząc Panu Mateuszowi pomyślnego ukończenia pracy nad wspomnieniami księcia Bolko von Pless, które wysłuchał i spisał podczas pandemii, na zakończenie wszyscy obecni zostali zaproszeni do pamiątkowego zdjęcia tego spektakularnego wydarzenia.

W czasie spotkania nie zapomniano o sytuacji międzynarodowej i wojnie na Ukrainie. Uczestnicy spotkania solidaryzując się z naszymi Sąsiadami zza wschodniej granicy mieli przypięte kotyliony w barwach narodowych Ukrainy przygotowane przez pracowników Biblioteki, a baner miejski promujący Świebodzice przepasano wstążkami w kolorach niebiesko- żółtych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group