Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 972
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

region: CSI – kryminalne zagadki... Wrocław

Wtorek, 18 stycznia 2011, 13:58
Aktualizacja: 14:08
Autor: KO
region: CSI – kryminalne zagadki... Wrocław
Fot. KWP Wrocław
Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu otrzymało nowoczesny sprzęt. – Dzięki niemu wszystkie ekspertyzy będą robione szybciej – mówi starszy aspirant Katarzyna Czepil ze świdnickiej policji. Dowody zbrodni popełnionych na naszym terenie badane są we Wrocławiu, tamtejsze laboratorium obsługuje zresztą nie tylko nasze województwo, ale i komendy ościenne.

Wrocławskie laboratorium kryminalistyczne jest jednym z siedmiu tego typu ośrodków w całym kraju - wyznaczonych do realizacji projektu "Utworzenie kryminalistycznych zespołów wsparcia organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości w zwalczaniu przestępczości". W projekcie biorą udział także: Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji oraz laboratoria komend wojewódzkich w Gdańsku, Olsztynie, Lublinie, Katowicach i Poznaniu.

Projekt ma przyczynić się do stworzenia ogólnokrajowej sieci nowych zespołów realizujących badania kryminalistyczne. Policja szykuje się też do połączenia systemów monitoringu (miejskich, stadionowych i innych) z kryminalistycznymi systemami analizy otrzymywanych danych oraz kryminalistycznymi systemami identyfikacji osób i rzeczy.

Wrocławskie laboratorium ma już najnowocześniejszy sprzęt badawczy i oprogramowanie o łącznej wartości około miliona euro. Zainstalowano większość zakupionego sprzętu.

- Są to urządzenia służące m.in. do badań zapisów wizualnych (analiza monitoringu), badań fonoskopijnych (analiza dźwięku, odsłuch nagrań z zakłóceniami), identyfikacji osób (na podstawie np. zarejestrowanej wypowiedzi czy na podstawie zarejestrowanego obrazu) oraz badań sprzętu komputerowego i cyfrowych nośników danych – wymienia aspirant Paweł Petrykowski z komendy wojewódzkiej. - W laboratorium dolnośląskiej komendy wojewódzkiej działa już także pracownia portretu pamięciowego, zajmująca się odtwarzaniem wyglądu osób lub przedmiotów na podstawie słownego opisu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group