Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 962
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Czerwcowe pociągi specjalne

Poniedziałek, 12 czerwca 2017, 9:42
Aktualizacja: 13:50
Autor: red
REGION: Czerwcowe pociągi specjalne
Fot. organizatorzy
Po krótkiej nieobecności lokomotywa parowa TKt48–18 powraca na szlaki kolejowe i będzie cieszyć mieszkańców Dolnego Ślaska przez cały długi weekend czerwcowy.

Już w dniu 15 czerwca (czwartek) zapraszamy do udziału w przejazdach Muzealnych Pociągów Specjalnych na trasie Wrocław Główny - Wrocław Pracze - Wrocław Główny.

Do dyspozycji podróżnych oddanych zostanie 8 pociągów - Muchobór 1 i 2, Pracze 1 i 2, Główny 1 i 2 oraz Stadion 1 i 2. Pociągi prowadzone będą przez zabytkową polską lokomotywę parową TKt48-18 z 1951 r.

17 czerwca (sobota) pociąg, prowadzony przez lokomotywę parową TKt48-18, wyruszy na jeden z najbardziej malowniczych i jednocześnie najbardziej wymagających szlaków kolejowych w Polsce, legendarną linię 286 pociągiem Charlotte.

Pasma Gór Sowich, Gór Kamiennych czy Wzgórz Wyrębińskich - przez które przebiega linia -obfitują w znaczne przewyższenia i doliny, których pokonanie wymagało wzniesienia licznych kolejowych obiektów technicznych. Na nieco ponad 30 kilometrowym odcinku linii zlokalizowano 6 stalowych, kratownicowych mostów, 32 wiadukty i blisko 60 przepustów wodnych. Najbardziej charakterystycznymi obiektami na linii są tunele kolejowe - dwa pod Świerkową Kopą, dwa pod Sajdakiem oraz pod Wołowcem.
Podróżni będą mieli również okazję zwiedzić Pałac w Jedlinie-Zdroju, spróbować swoich sił w zjeździe po jednym z najdłuższych torów saneczkowych w tej części Polski oraz zapraszamy do wizyty w pałacowym browarze i restauracji,

Skądinąd wiemy, że dla naszych zacnych pasażerów Pałac Jedlinka przygotował dodatkową atrakcję niespodziankę…

A w związku z peregrynacją naszego składu do Jedliny-Zdroju w dn. 17 czerwca serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Głuszycy, Jedliny-Zdroju oraz Wałbrzycha do udziału w przejazdach naszego składu po legendarnej i malowniczej linii kolejowej 286.

Turnee naszego składu zakończy 18 czerwca (niedziela) Pociąg Hilbert- inaugurujący uruchomienie regularnego turystyczne połączenia kolejowego Jaworzyna Śląska - Świdnica -Krzyżowa- Dzierżoniów - Krzyżowa-Świdnica- Jaworzyna Śląska.

Bez wątpienia jest to wydarzenie historyczne, po przeszło 20 latach przerwy pociągi prowadzone przez lokomotywy parowe powróciły od 2015 roku na kolejowe szlaki Przedgórza Sudeckiego. Uruchomianie corocznie tego połączenia jest wyrazem chęci i dobrej współpracy między samorządami, organizacjami turystycznymi oraz Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Celem tej współpracy jest aktywna ochrona i promocja dziedzictwa przemysłowego - w tym kolejowego - na terenie historycznego Śląska. Wakacyjny Pociąg Muzealny to forma spędzania wolnego czasu dla całych rodzin od 1 lipca do 13 września 2017 roku na Dolnym Śląsku. Do Państwa dyspozycji oddajemy dwa pociągi - porannego CZERWONEGO BARONA i popołudniowego HILBERTA.

Wycieczki naszymi pociągami specjalnymi z parowozem umożliwią wszystkim miłośnikom kolejowych podróży zwiedzanie 4 miejscowości - Jaworzyny Śląskiej, Świdnicy, Krzyżowej oraz Dzierżoniowa. Nasz historyczny skład porusza się po najstarszym fragmencie tzw. Podsudeckiej Magistrali Kolejowej. Jej początki sięgają pierwszej połowy XIX w. W lipcu 1844 r. Towarzystwo Kolei Wrocławsko - Świdnicko - Świebodzickiej oddało do użytku linię łączącą Świdnicę z otwartą rok wcześniej linią kolejową Wrocław - Świebodzice. W następnych dekadach linia była wydłużana by uzyskać swój ostateczny kształt w 1876 r.

Skład pociągu tworzy lokomotywa parowa TKt48-18 z 1951 r. oraz 3 wagony osobowe serii Ci28 z 1928 r.. Podróżni mogą kupić bilet w jedną lub dwie strony,odbyć podróż na całej linii lub tylko pomiędzy wybranymi stacjami. Godziny odjazdów oraz współpraca z lokalnymi samorządami umożliwiają odbycie spaceru śladem zabytków dawnej Świdnicy, Krzyżowej czy Dzierżoniowa.

Przejazd jest realizowany przez spółkę Przewozy Regionalne, w partnerstwie z Urzędem Miasta w Świdnicy, Urzędem Miasta w
Dzierżoniowie, Starostwem Powiatowym w Świdnicy, Gminą Świdnica.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group