Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 933
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Czytali "Przedwiośnie" w ramach "Narodowego Czytania"

Piątek, 14 września 2018, 7:50
Autor: red
Żarów: Czytali "Przedwiośnie" w ramach "Narodowego Czytania"
Fot. UM Żarów
Fragmentów powieści Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie" można było posłuchać w sobotę, 8 września w ramach akcji "Narodowe Czytanie". Do akcji "Narodowego Czytania" dołączyli także chętni mieszkańcy naszej gminy. Organizatorem wspólnego czytania była Biblioteka Publiczna w Żarowie.

- To ważna powieść w polskiej literaturze, dlatego cieszę się, że dziś możemy wybrać najważniejsze fragmenty tej powieści i wspólnie je przeczytać. Dziękuję wszystkim uczestnikom za tak liczny udział w kolejnej takiej akcji - mówił burmistrz Leszek Michalak, który czytał fragmenty "Przedwiośnia" jako pierwszy.

Dzieło Żeromskiego we fragmentach czytali także radna Rady Miejskiej Iwona Nieradka, członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki i Dyskusyjnego Klubu Książki Jadwiga Koszeluk, Uniwersytetu Trzeciego Wieku Krystyna Markiewicz oraz dyrektorzy szkół Helena Słowik i Barbara Nowak oraz nauczyciele szkół. Jak co roku akcja "Narodowego Czytania" została również zaakcentowana przez gimnazjalistów oraz uczniów szkół podstawowych. Nie zabrakło także chętnych mieszkańców, zwłaszcza tych najmłodszych, którzy bez żadnej tremy głośno czytali wybrane fragmenty powieści.
- Spotykamy się po raz siódmy podczas "Narodowego Czytania". W tym roku słuchamy wybranych fragmentów "Przedwiośnia". Celem tej akcji jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmacnianie narodowej tożsamości. Serdecznie dziękuję dziś wszystkim uczestnikom - mówiła Stanisława Biernacka dyrektor biblioteki w Żarowie.

Akcja ogólnopolskiego czytania została zainicjowana w 2012 roku. Tegoroczną lekturę na "Narodowe Czytanie" wybrał prezydent RP Andrzej Duda. Wybór lektury był nieprzypadkowy. W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. "Przedwiośnie" to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group