Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 908
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Debata o tożsamości lokalnej zainauguruje I Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan

Sobota, 8 czerwca 2013, 8:17
Aktualizacja: 1:48
Autor: red.
Świdnica: Debata o tożsamości lokalnej zainauguruje I Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan
Fot. archiwum
I Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan zaplanowano w dniach 1–4 sierpnia 2013 r., jednak na jego inaugurację zapraszamy już w czwartek 13 czerwca w ramach IV Kongresu Regionów. Tego dnia w godz. od 18.00 do 19.30 w sali Teatru Miejskiego w Świdnicy odbędzie się „Debata nad zjawiskiem tożsamości lokalnej. Dobre praktyki w obszarze integracji wspólnot i społeczności lokalnych”, która będzie jednocześnie sesją zamykającą IV Kongres Regionów.

Moderatorem debaty będzie Jan Domaniewski – dziennikarz i ekspert medialny, prezes Fundacji Faktu, a jego gośćmi: Adrian Furman, prezes Federacji Osób Niepełnosprawnych, Sławomir Mazurek, przewodniczący rady programowej Unii Przedsiębiorców Dolnego Śląska, Wojciech Murdzek, prezydent miasta Świdnicy oraz prof. Jan Waszkiewicz, Politechnika Wrocławska Instytut Organizacji i Zarządzania.

Powodem do dyskusji będzie zaplanowany na 1-4 sierpnia 2013 r. I Integracyjny Zjazd Świdniczan. Dzięki rozpoczynającemu się wraz z debatą projektowi dofinansowanemu przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, miasto Świdnica planuje działania na rzecz integracji wspólnoty świdniczan oraz uczczenie wkładu wszystkich pokoleń, wielu narodów i grup wyznaniowych w budowę Świdnicy.

Chcemy zintegrować tych wszystkich świdniczan, którzy wyjechali w poszukiwaniu perspektyw, jakie otworzył przed nimi jednolity rynek pracy Unii Europejskiej, jak i tych, którzy musieli opuścić Świdnicę w wyniku dramatycznych wydarzeń historycznych XX w. Planujemy zrealizować wiele przedsięwzięć przeznaczonych zarówno dla obecnych mieszkańców Świdnicy, jak i dawnych – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

W ramach zjazdu zaplanowano konferencje, widowiska historyczne, przedsięwzięcia muzyczne, zmagania sportowe i wycieczki „wspomnień”, które mają na celu odbudowę więzi dawnych i obecnych mieszkańców Świdnicy i budowę tożsamości wspólnoty lokalnej a sam zjazd będzie jednocześnie sporym przedsięwzięciem turystycznym.

Projekt adresowany jest do: obecnych mieszkańców Świdnicy, przedwojennych świdniczan narodowości niemieckiej, uchodźców greckich, którzy znaleźli tu schronienie w latach 50. i 60. XX w., Żydów, którzy wyjechali w latach 50., aby budować państwo Izrael, jak i tych, którzy zostali zmuszeni do emigracji po roku 1968, Polaków, którzy opuścili Świdnicę w latach 80., często uciekając przed represjami politycznymi, Rosjan, którzy urodzili się w Świdnicy w rodzinach pracujących dla Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej i opuścili Świdnicę w latach 1991-1992, wreszcie tych wszystkich, którzy w poszukiwaniu tymczasowej lub stałej poprawy statusu materialnego wyemigrowali w XXI w. do różnych krajów Europy, obu Ameryk i Australii.

Na pytania czy społeczności lokalne żyjące „tu i teraz” są prawdziwie zintegrowane? Czy problemem jest wyłącznie budowa tożsamości i wspólnoty z tymi, którzy wyjechali, czy też istnieje problem integracji społeczności lokalnych? – będą szukać odpowiedzi uczestnicy debaty, którzy podyskutują o problemach integracji na wielu płaszczyznach, m. in.:
- budowy tożsamości terytorialnej, zwłaszcza na terenach tzw. Ziem Odzyskanych,
- integracji wokół wspólnych celów i strategicznych działań samorządów lokalnych,
- właściwej roli we wspólnotach lokalnych osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stopień niepełnosprawności.

O I Integracyjnym Zjeździe Wszystkich Świdniczan
I Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan (1-4 sierpnia 2013) to wielkie spotkanie wszystkich, obecnych i byłych mieszkańców Świdnicy. Zapraszamy tutaj także przedwojennych świdniczan narodowości niemieckiej, uchodźców greckich, którzy znaleźli tu azyl w l. 50. i 60. XX w., Żydów, którzy wyjechali w latach 50. i którzy zostali zmuszeni do emigracji po r. 1968, Polaków, którzy opuścili miasto w latach 70. i 80., Rosjan, którzy urodzili się tu w rodzinach pracujących dla wojsk Armii Radzieckiej, tych, którzy w poszukiwaniu pracy wyemigrowali w XXI w. Słowem wszystkich, którzy byli bądź są związani ze Świdnicą!

Już wkrótce, pod adresem Rynek 43 (boczne wejście do teatru miejskiego) rozpocznie działalność Biuro I Integracyjnego Zjazdu Wszystkich Świdniczan, który odbędzie się w dniach od 1 do 4 sierpnia. Na miejscu będzie można zgłosić chęć udziału w Zjeździe, pobrać i wypełnić formularze uczestnictwa, zapoznać się z regulaminem Zjazdu i zasięgnąć wszelkich informacji niezbędnych każdemu uczestnikowi. Od poniedziałku 10 czerwca ruszy strona internetowa Zjazdu. Pod adresem www.zjazdswidniczan.pl znajdą się aktualności dotyczące Zjazdu, formularze i regulaminy do pobrania, a także baza noclegowo-gastronomiczna dla uczestników. Wkrótce powstaną także wersje obcojęzyczne.

Organizacja I Integracyjnego Zjazdu Wszystkich Świdniczan została dofinansowana z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach Priorytetu 3 Integracja i aktywizacja społeczna. Zabezpieczenie społeczne w obszarze wsparcia 4 Porozumienie na rzecz integracji wspólnot i społeczności lokalnych.

Koordynatorem I Integracyjnego Zjazdu Wszystkich Świdniczan jest Anita Odachowska-Mazurek. Wszelkie pytania i sprawy związane z organizacją Zjazdu prosimy kierować pod nr. tel. +48 730-578-999, fax 74/856-29-53 lub e-mail: biuro@zjazdswidniczan.pl, znajdź nas na Facebooku (Zjazd Wszystkich Świdniczan).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group