Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 1008
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Dlaczego nie w Świdnicy? – o pomniku powiedział (w biurze PiS) Krzysztof Lewandowski

Czwartek, 17 lutego 2011, 17:15
Aktualizacja: 17:58
Autor: KO
Świdnica: Dlaczego nie w Świdnicy? – o pomniku powiedział (w biurze PiS) Krzysztof Lewandowski
Fot. Karolina Osińska
Gdy na skwerze Lecha Kaczyńskiego zbierali się pierwsi demonstrujący przeciwko budowie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, w biurze poselskim posłanki Anny Zalewskiej konferencję prasową poprowadził radny Krzysztof Lewandowski. Sama pani poseł mówi, że projektu pomnika jeszcze nie widziała i że wszystko jest w fazie projektu, a pomysł nie jest inicjatywą partii. – Komitet nie miał się gdzie spotkać, więc spotyka się w moim biurze – powiedziała nam Anna Zalewska, która przebywa właśnie w stolicy.

- Nie dajcie się wkręcić jednemu człowiekowi, który jeszcze nic dla Świdnicy nie zrobił - przestrzegała nas przed Rafałem Ząbczykiem, radnym z Platformy Obywatelskiej. To radny Ząbczyk zorganizował protest na skwerze. Krzysztof Lewandowski początkowo miał się spotkać na antenie Radia Wrocław, ale kiedy usłyszał, że debata ma się odbyć na skwerze, wśród demonstrujących, zrezygnował.

- Jeśli się mówi o śmierci dziewięćdziesięciu sześciu osób, to nie można z tego robić awantury - powiedziała nam dziś poseł Anna Zalewska, która udostępniła swoje biuro poselskie na dzisiejszą konferencję prasową.

W siedzibie PiS spotkali się z dziennikarzami działacze partii. - Realizacją tego pomysłu zajmuje się Społeczny Komitet Budowy Pomnika - rozpoczął radny Lewandowski siedząc między dwoma innymi radnymi PiS: Robertem Garsteckim i Wojciechem Kielką. - Dziś jesteśmy w trójkę, bo ustaliliśmy, że w takim składzie będziemy z państwem rozmawiać - uzasadnił skład Krzysztof Lewandowski.

- Pomysł budowy pomnika pojawił się w zeszłym roku, kiedy to poruszeni tą katastrofą postanowiliśmy te osoby, które zginęły, uhonorować - mówił dalej radny Lewandowski. - Licznie mieszkańcy do nas przychodzili w tej sprawie.

Krzysztof Lewandowski omówił krótko projekt monumentu. Skrzydło samolotu zostało tu połączone z krzyżem, co układa się na kształt litery V. - Litera V ma symbolizować zwycięstwo nad, chyba, śmiercią - mówił radny i podkreślał: - To pomnik ku czci wszystkich dziewięćdziesięciu sześciu osób, które zginęły.

- Pytają nas, dlaczego w Świdnicy. A my pytamy: a dlaczego nie? - powiedział szef komitetu budowy pomnika.

Na konferencji pojawiły się media lokalne i TVN. Gdy ekipa z ogólnopolskiej wyszła, pojawił się autor projektu pomnika, Janusz Furmanek. Poproszony o głos, najpierw upewnił się, że TVN-u nie ma na sali. - TVN ode mnie słowa nie usłyszy - powiedział Janusz Furmanek.

Na zarzuty związane z tym, że projekt pomnika nie podoba się Internautom, Janusz Furmanek powiedział: - Cokolwiek byśmy nie położyli, nawet głaz narzutowy, podejrzewam, że i tak będzie źle.

Tymczasem na skwerze Lecha Kaczyńskiego... Awantura o pomnik, którego (jeszcze) nie ma.

Zobacz też:
Awantura o smoleński pomnik
i wszystko w temacie:
- Politycznie naszpikowany wydarzeniami dzień w Świdnicy, czwartek, 17 lutego 2011, godz. 12.41,
- temat tygodnia - Pomnik smoleński budzi kontrowersje, środa, 16 lutego 2011, godz. 13.26,
- Radny Lewandowski nie przyjdzie na skwer Kaczyńskiego, środa, 16 lutego 2011, godz. 15.14,
- Przeciwnicy pomnika smoleńskiego będą protestować, wtorek, 15 lutego 2011, godz. 20.13,
- sonda z ankietą dla Internautów - Pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej, sobota, 12 lutego 2011, godz. 5.21,
- Czterometrowy pomnik na skwerze Lecha Kaczyńskiego – jest projekt, piątek, 11 lutego 2011, godz. 7.08,
- Prezydent Lech Kaczyński upamiętniony w Świdnicy, sobota, 10 lipca 2010, godz. 14.42.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group