Czwartek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 607
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Dołączyli do programu

Poniedziałek, 28 czerwca 2021, 15:48
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Dołączyli do programu
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Gmina Jaworzyna Śląska w programie Profilaktyki Raka Jelita Grubego.

Mieszkańcy naszej gminy wezmą udział w badaniach przesiewowych w kierunku wykrycia raka jelita grubego. W piątek 25 czerwca porozumienie o współpracy podpisali burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz i Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Program Profilaktyka Raka Jelita Grubego realizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu.

W ramach projektu mieszkańcy naszej gminy wezmą udział w badaniach przesiewowych, które są pierwszym etapem diagnostyki raka jelita grubego. Mieszkańcy będą mieć dostęp do bezpłatnych testów do samodzielnego pobrania próbki pod kątem wykrycia krwi utajonej. Testy będzie można odebrać w Samorządowej Przychodni Zdrowia w Jaworzynie Śląskiej.

Pacjent wraz z pozytywnym wynikiem testu otrzyma informację, gdzie będzie mógł wykonać badanie kolonoskopowe. Pozwoli to na szybką diagnozę, a w szczególnych wypadkach kompleksowe leczenie w Dolnośląskim Centrum Onkologii.

W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:
• osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
• osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
• osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

- Z badań i statystyk wiemy, że pacjenci zgłaszający się do specjalisty, trafiają tam zdecydowanie za późno. Nasz projekt jest właśnie po to, by przesunąć moment wizyty u lekarza na wcześniejsze stadium zaawansowania choroby. Dzięki naszym działaniom do koalicji przystępują kolejne samorządy lokalne. Punktów na mapie Dolnego Śląska, gdzie mieszkańcy mogą odebrać darmowy test na krew utajoną w kale, ciągle przybywa. W projekt zaangażowane są również 4 podmioty marszałkowskie we Wrocławiu oraz wojewódzkie szpitale specjalistyczne w Legnicy, Wałbrzychu oraz Jeleniej Górze. Serdecznie zapraszam i zachęcam do skorzystania z profilaktyki raka jelita grubego. Dbajmy o swoje zdrowie - mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, pomysłodawca projektu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group