Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 945
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Dotacje dla kościołów

Wtorek, 26 lutego 2013, 11:08
Aktualizacja: 11:11
Autor: red.
Strzegom: Dotacje dla kościołów
Fot. użyczone
W ostatnim okresie parafia pw. Św. App Piotra i Pawła w Strzegomiu otrzymała dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont dwóch kościołów: Bazyliki Mniejszej oraz pw. Św. Barbary.

Kościół pw. Św. Barbary, który do 1456 r. był żydowską synagogą, a później przeszedł się w ręce katolików, otrzymał dotację w kwocie 350 tys. zł na wymianę całej więźby dachowej wraz z pokryciem dachówką ceramiczną.

Natomiast Bazylika Mniejsza pw. Św. App Piotra i Pawła otrzymała kwotę 150 tys. zł na remont zabytkowych epitafiów znajdujących się na zewnętrznej elewacji kościoła.

- Niezmiernie się cieszę z tych dotacji, ponieważ strzegomskie obiekty sakralne wymagają cały czas niezbędnych remontów - mówi kustosz bazyliki, ks. prałat Marek Babuśka. - Obecność 4 zabytków sakralnych na terenie Strzegomia niesie ze sobą potrzebę korzystania z zewnętrznych źródeł dofinansowania, ponieważ parafianie nie są w stanie udźwignąć materialnie takich nakładów, żeby przywrócić tym zabytkom pierwotną świetność.

Cieszy fakt, że kościoły na terenie naszego miasta odzyskują swoje wspaniałe oblicze. Dodajmy jeszcze, że w tym roku zostanie dokończona elewacja kościoła pw. Św. Antoniego.

(Tomasz Wanecki)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group