Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1352
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice/Wrocław: Drużyna LO ze Świebodzic po raz drugi w ogólnopolskim finale Odysei Umysłu

Wtorek, 13 marca 2012, 14:37
Aktualizacja: 14:54
Autor: opr.red.
Świebodzice/Wrocław: Drużyna LO ze Świebodzic po raz drugi w ogólnopolskim finale Odysei Umysłu
Fot. użyczone
W gościnnych murach XIV LO we Wrocławiu odbyły się regionalne eliminacje Odysei Umysłu – międzynarodowego konkursu edukacyjnego, w którym rokrocznie bierze udział kilkaset tysięcy uczniów i studentów z całego świata.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach: Magdalena Filipiak, Iga Franczak, Jagoda Gwiazda, Ewelina Jusiel, Dominika Sikorska, Łukasz Andruszków i Rafał Graczyk zajęli pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej i awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 28-30 marca.

Nasza drużyna przygotowała inscenizację, będącą rozwiązaniem Problemu Długoterminowego "Temat- dylemat”, nad której stworzeniem pracowała samodzielnie, projektując scenografię i stroje, pisząc scenariusz, komponując muzykę, reżyserując i odgrywając na scenie. Uczniowie zmierzyli się również z Problemem Spontanicznym, którego treść poznali w ostatniej chwili, a rozwiązanie musieli stworzyć w kilka minut.

Przygotowania do konkursu trwały od kilku miesięcy pod dyskretną opieką trenerów – Ewy Grochowskiej i Gustawa Grochowskiego, którzy integrowali grupę, ćwiczyli z drużyną zadania spontaniczne, wspierali duchowo, uczyli kreatywnego myślenia, nie narzucając własnych wizji i rozwiązań. Odyseusze sami wymyślili i stworzyli wszystkie elementy swojego rozwiązania Problemu Długoterminowego. Pracując samodzielnie, na pewno nauczyli się o wiele więcej i tym większa jest ich satysfakcja.

Krajowa edycja programu realizowana jest pod auspicjami Fundacji Odyssey of the Mind Polska. Konkurs obejmuje dwa etapy – Eliminacje Regionalne i Finał Ogólnopolski. W roku szkolnym 2011-2012 w Odysei Umysłu bierze udział 2153 młodych Polaków, skupionych w 321 drużynach ze 186 szkół i innych placówek oświatowych z całego kraju. W związku z ogłoszeniem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej “Roku Szkoły z Pasją” Odyseja stała się jednym z pozalekcyjnych działań edukacyjnych oficjalnie wspieranych przez MEN w ramach tej inicjatywy. Nasza drużyna jako jedyna reprezentowała Świebodzice i powiat świdnicki, a w Odysei “móżdżymy” już od trzech lat.

Uczestnicy Odysei Umysłu w oparciu o własne działanie i doświadczenia kształtują kompetencje intelektualne, akademickie, społeczne i liderskie – bardzo pożądane w nauce szkolnej, rozwoju zainteresowań i przyszłej pracy zawodowej. Korzyści z udziału w programie są uniwersalne, bo Odyseusze rozwijają postawy i umiejętności na całe życie. Od dzieci utalentowanych po młodzież ze środowisk społecznie zagrożonych, od przedszkolaków po studentów: wszyscy stają się bardziej niezależni, przedsiębiorczy, otwarci i pewni siebie.

Jeśli młodzi ludzie przekonają się, że osobisty sukces prościej osiągnąć w grupie – będą chcieli i umieli współdziałać z innymi. Jeśli zrozumieją, że jedno zadanie można rozwiązać na różne sposoby – uświadomią sobie, że każdy problem to wyzwanie, a nie przeszkoda. Jeśli nauczą się robić praktyczny użytek z własnej wyobraźni – będzie im łatwiej pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją i korzystać z technologii, które dopiero zostaną wynalezione.
Wspaniała atmosfera, w jakiej przebiegał konkurs, ogromna dawka pozytywnej energii i niesamowite pomysły i rozwiązania, które mogliśmy zaobserwować, są bezcennym doświadczeniem i przeżyciem. Mimo rywalizacji panował tu duch życzliwości i przyjaźni. Drużyny kibicowały sobie wzajemnie i wspierały się w sytuacjach awaryjnych. (Dziękujemy zaprzyjaźnionej drużynie z wydziału socjologii U.W. ,drużynom z SP 15 z Wałbrzycha i licealistom ze Świebodzic za doping i wsparcie mentalne ).

Największe wrażenie wywołało ogłoszenie wyników- wielka gala, w której uczestniczyło ponad tysiąc osób- połączona ze świetną prezentacją z konkursu, przebiegająca w euforycznym nastroju – na długo zostanie w naszej pamięci. Wracaliśmy do domu z medalami na piersi, utrudzeni zmaganiami całego emocjonującego dnia odysejowej podróży, ale szczęśliwi i dumni oraz zmotywowani do finałowych zmagań w Gdańsku. Czujemy się wyjątkowo, należąc do grona kilku tysięcy szkół odysejowych na świecie i ponad 180 w Polsce.

Pragniemy podziękować serdecznie Panu Burmistrzowi Świebodzic- Bogdanowi Kożuchowiczowi za zorganizowanie transportu do Wrocławia, Panu Czesławowi Andruszków- za obecność na gali i transport do Świebodzic, Waldkowi Grochowskiemu- naszemu Dobremu Duchowi, oraz grupie kibiców z klasy IIc.

Ewa Grochowska (nauczyciel LO), Gustaw Grochowski (absolwent LO, student Uniwersytetu Wrocławskiego i Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej)-trenerzy drużyny Odyseuszy

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group