Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 990
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Duże zmiany w wałbrzyskiej Palmiarni

Środa, 24 lipca 2013, 10:06
Aktualizacja: 10:07
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Duże zmiany w wałbrzyskiej Palmiarni
Fot. Robert Bajek
Zabytkowa wałbrzyska Palmiarnia, zbudowana w latach 1911 – 1914 przez Jana Henryka XV Hochberga to najstarszy i jedyny tego typu obiekt w Polsce który pozostał w nienaruszonej formie. Obecnie planowany jest generalny remont całego obiektu, jednak nie zmieni on ani gabarytów ani konstrukcji budowli.

Dokumentacja obejmująca modernizację systemu grzewczego ma zostać sporządzona do końca sierpnia. Powstanie nowa kotłownia, wykorzystująca najnowsze technologie. Prace modernizacyjne w Palmiarni rozpoczną się właśnie od kotłowni, która powinna być uruchomiona przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Natomiast dokumentacja całości prac ma powstać do końca 2013 roku. Modernizacja całego obiektu potrwa od 3 do 5 lat. Inwestorem jest Miasto Wałbrzych. Środki na modernizację będą pozyskiwane zarówno z Funduszy Europejskich jak i programów krajowych.

Podczas modernizacji wymianie podlegać będzie cała konstrukcja obiektu, odbędzie się też wymiana poszycia dachowego na gięte szkło hartowane, natomiast nie ulegnie zmianie ciąg elementów. Zamontowany zostanie nowy system wywietrzników. Odnowione zostaną ciągi komunikacyjne – powstaną nowe chodniki z naturalnego kamienia. Mury pozostaną w takiej formie jak obecnie, będą odnowione, ale nie przewiduje się tu żadnych zmian. Pozostaną również budynki przyległe do Palmiarni. Będą stanowiły zaplecze dla pracowników, szatnie, biura. Znajdzie się w nich również miejsce na obiekt małej gastronomii i sklepiki. Działająca w Palmiarni kawiarnia pozostanie na dawnym miejscu, natomiast przejdzie pełną modernizację. W trakcie prac remontowych roślinność ma pozostać nienaruszona, co stanowi duże utrudnienie.

Palmiarnia po modernizacji będzie spełniała również rolę edukacyjną. Planowane jest utworzenie sal wystawowych między innymi dla storczyków. Powstaną także sale wykładowe, konferencyjne i pracownie w formie szklarni dla szkół. W obiekcie będą się mogły odbywać różnego rodzaju lekcje, wykłady, ćwiczenia i prezentacje. Rozbudowie ulegnie znajdująca się na dziedzińcu Palmiarni ptaszarnia. Pojawią się tam również zagrody ze zwierzętami, dzięki współpracy z czeskim ogrodem zoologicznym Dwór Kralove. Po drobnym remoncie szklarni a przed modernizacją całego obiektu do Palmiarni powróci funkcjonujący w niej niegdyś sklep z roślinami.

Bardzo ciekawym pomysłem jest cofnięcie kas w pobliże budynku Palmiarni, dzięki czemu teren pomiędzy bramą główną a kasami zostanie udostępniony zwiedzającym jako bezpłatny teren rekreacyjno-wypoczynkowy. Nowe kasy mają natomiast odzyskać dawny, zabytkowy charakter i formę.

Warto podkreślić, że gdy zarządcą Palmiarni była Agencja Nieruchomości Rolnych ilość odwiedzających w ciągu roku wahała się pomiędzy 25 a 30 tysięcy. W chwili obecnej, gdy Palmiarnia podlega pod Zamek Książ od początku roku do dnia dzisiejszego odwiedziło ją już prawie 100 tysięcy gości. Dzięki temu przychody Palmiarni, przekazywane w całości do Miasta, niwelują koszty utrzymania obiektu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group