Sobota, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 1209
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Dwieście lat!!!

Sobota, 1 maja 2021, 6:36
Autor: red
Świdnica: Dwieście lat!!!
Fot. UM Świdnica
Życzyli dwustu lat Pani Helenie.

Dokładnie 26 kwietnia sto lat temu, czyli w 1921 roku na świat przyszła szacowna jubilatka, Pani Helena Krekora. Ten wyjątkowy dzień spędziła w gronie rodziny i przyjaciół, którzy życzyli kolejnych stu lat w zdrowiu. Listy gratulacyjne z tej wyjątkowej okazji przesłał Prezydent RP oraz Wojewoda Dolnośląski, a Prezydent Świdnicy przekazała prezent.

Szacowna jubilatka urodziła się 26 kwietnia 1921 roku w Mławie na Mazowszu. Była czwartym dzieckiem z ośmiorga rodzeństwa. Ojciec Walenty prowadził gospodarstwo rolne, które zakupił po powrocie ze Stanów Zjednoczonych, natomiast mama Stanisława zajmowała się wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu. Okres dzieciństwa spędziła
w rodzinnych stronach. Do wyjścia za mąż jej źródłem utrzymania była pomoc
w gospodarstwie.

Ślub z Feliksem Krekorą zawarła pod koniec 1939 roku. Z tego małżeństwa urodziło się czworo dzieci: Bronisław, Elżbieta, Włodzimierz i Irena. Dwójka najstarszych urodziła się
w czasie zamieszkiwania w Mławie. W 1947 roku z uwagi na oskarżenie męża o jego związki z działalnością brata Henryka w partyzantce AK, zmuszeni byli natychmiast opuścić rodzinne strony i udać się na zagospodarowywane Ziemie Odzyskane. Na Dolnym Śląsku osiedlili się w Świdnicy. Tu urodziła się pozostała dwójka dzieci.

Pani Helena Krekora przez bardzo krótki okres była zatrudniona w ZWAP-ie, a następnie pracowała w świdnickiej gastronomii. Na rentę przeszła pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Od 1978 roku jest wdową. Pozostaje pod troskliwą opieką syna, z którym zamieszkuje.

Jubilatka jest praprababcią 3 praprawnuczek i 2 praprawnuków, prababcią 4 prawnuczek i 10 prawnuków oraz babcią 6 wnuczek i 5 wnuków.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group